„Vím, že pro lidi s nízkými příjmy nejsou roušky či respirátor samozřejmostí. Na některá místa je teď ale bude nutné nosit," řekla k tomu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Povinné budou ochranné pomůcky vyšší úrovně na místech, kde se shromažďuje více lidí. Doporučenými místy jsou obchody, prostředky veřejné dopravy, nemocnice, lékárny a úřady. Nové nařízení nabyde platnosti ve středu o půlnoci.

Nové celoplošné opatření o nošení respirátorů uvítala i předsedkyně holdingu Jihočeské Nemocnice Zuzana Roithová. „Optimální jsou nanoroušky, ale pokud budou k dispozici i respirátory pro všechny, tak to samozřejmě správné je. Řada lidí si dávala přes ústa jenom šátek, který není dostatečnou bariérou,“ upozornila, že je smysluplné jejich nošení na místech, kde se shromažďují lidé.

„Ochrana nosu a úst má nepochybný význam, kvalitní pomůcky však musí být dostupné na trhu,“ komentovala aktuální nedostatek pomůcek v některých lékárnách či obchodech.

Kontroly budou

Jejich nošení na veřejných místech s vyšší koncentrací budou od čtvrtka kontrolovat policisté i strážníci. „Zaměříme se na nošení respirátorů či jejich alternativ na určených místech. Stejně jako doposud jsme kontrolovali nošení roušek a dalších krizových a mimořádných opatření,“ uvedla mluvčí Městské policie České Budějovice Věra Školková.

Kontroly budou podle jejího kolegy Davida Štrýfala vypadat úplně stejně jako u kterýkoliv dřívějších opatření. „Je to bohužel už běžná součást každodenní činnosti,“ podotkl.

MHD upozorňuje dopředu

Jak doplnila mluvčí Dopravního podniku města České Budějovice Barbora Smudková, v návaznosti na oznámené protiepidemické opatření ministerstva zdravotnictví se změní i pravidla platná ve všech vozech MHD.

„Cestující budou mít nově povinnost zakrýt si dýchací cesty respirátorem FFP2 bez výdechového filtru, nanorouškou nebo 2 chirurgickými rouškami nasazenými přes sebe, a to po celou dobu jízdy. Po dobu platnosti tohoto opatření tedy pro cesty MHD nebude možné volit ochranu dýchacích cest látkovými rouškami bez nanofiltru nebo jen jedním kusem chirurgické roušky,“ upozornila na změnu.