Památkáři tak pokračují 
v trendu posledních let, kdy jsou mezi kulturní památky přijímány i stavby ze 20. století nebo dokonce průmyslové objekty, aby byly zachovány pro budoucí generace.

Podle tajemníka primátora Michala Bosáka takzvaný koldům (kolektivní dům), představuje významné dílo československé architektury šedesátých let dvacátého století. „Jako obytný dům hotelového typu s restaurací, vyhlídkovou kavárnou a kinem byl postaven v letech 1959 až 1964 a při jeho vzniku byly použity ve své době nové technologie výstavby," říká na adresu nárožního domu Michal Bosák.

Nová kulturní památka se skládá z několika bloků. Vlastníkem budovy, ve které se dříve nacházela třeba kavárna Perla nebo kino Vesmír je město České Budějovice. Ostatní dvě nemovitosti vlastní Bytové družstvo Staroměstská 2, 4. Prostory, kde byla v nejvyšším patře domu kavárna, ani kino v přízemí už ale neslouží původnímu účelu. Ten zůstal jen restauraci Perla. Současný provozovatel restaurace, která se v objektu koldomu nachází byl zprávou o zařazení mezi kulturní nemovité památky překvapen. „Sám jsem to dosud nevěděl a proto nemohu přesně říci, co to pro nás znamená. Mohla by to být ale dobrá zpráva, protože by se na objektu už nemuselo nic měnit a restaurace zůstane v objektu zachována bez větších změn," řekl provozovatel Miloš Koťa s tím, že se obrátí pro informace na městskou Správu domů. „Třeba bude možné i zažádat 
o nějakou dotaci na opravu exteriérů," dodal.

Podle Vladimíra Musila z Klubu přátel města je dobře, že byl objekt za památku prohlášen. „Když se dělaly před lety podklady pro územní plán, tak jsme to tam navrhovali," říká Vladimír Musil a dodává, že je celá řada objektů, které by si zapsání mezi památky také zasloužily.
Podle Musila jsou to různé vily, kasárna v Žižkově třídě nebo Hajíčkův dům ve Štítného ulici. Ne vždy se ale zajímavým a cenným objektům dostane potřebné ochrany. Někdy majitelé ani nevědí, že přestavbou ničí něco unikátního a ani na to nejsou upozorněni.
Podle seznamu Národního památkového ústavu se na území Českých Budějovic nachází nyní více než tři sta padesát nemovitých kulturních památek.