V Čimelicích žil s rodiči za druhé světové války. Vrátil se tam po létech. „Koupil si tu chalupu na Větrově a trávil zde hodně času v přestávkách mezi filmováním. Vždycky se u nás zastavil, aby si popovídal,“ vzpomíná na něj sousedka Marie Vlčková.

Jaroslav Papoušek byl sochař, malíř, karikaturista, prozaik, scenárista a režisér
narodil se 12. dubna 1929 ve Velkém Bočkově v Podkarpatské Rusi
dětství a chlapecká léta prožil za druhé světové války v Čimelicích na Písecku a po létech si tam koupil chalupu na Větrově
zemřel na infarkt v Čimelicích 17. srpna 1995. Bylo mu 66 let

Dodala, že právě v Čimelicích vznikaly mnohé jeho obrazy. „Jaroslav Papoušek byl mnohostranný talent, z jeho karikatur z několika čar poznáme okamžitě podobu známé osobnosti,“ připomíná Marie Vlčková.

Podle jeho povídek vzniklo několik filmů, které jsou dodnes oblíbené. Například jeho novelu Černý Petr zfilmoval podle společného scénáře režisér Miloš Forman. „Naši obec zvěčnil v několika filmech. Ve filmu Hogo fogo Homolka vidíme náš kostel, dnes již neexistující chalupu u viaduktu, partie u mlýnské strouhy a rybník Zhoř. Film Televize v Bublicích aneb Bublice v televizi je celý natočen v Čimelicích. Ve scénách v restauraci Na Hvížďalce vystupují občané Čimelic a jako chlapec si v něm zahrál i současný starosta Vladimír Pánek,“ prozradila Marie Vlčková.
Dodala, že na severním konci obce u odbočky na Orlík nad Vltavou je připomínka Jaroslava Papouška coby sochaře. Kamennou stélu památníku konce druhé světové války vybral v lomu v Kozárovicích. Pak zde byla spolu s nápisem osazena a odhalena za přítomnosti tehdejšího prezidenta Václava Havla.

„Na Jaroslava Papouška vzpomínáme jako na laskavého člověka, milého a skromného souseda a také na jeho manželku i dceru. Chceme připomenout tuto významnou osobnost v září koncertem v kostele, případně jinými akcemi,“ uzavřela Marie Vlčková.