Světově uznávaná představitelka současné literární vědy proslula také jako jedna z nejvýznamnějších českých spisovatelek 20. století. Profesorka Richterová nyní působí na univerzitě La Sapienza v Římě, kam zve na odborné stáže doktorandy z Ústavu bohemistiky Filozofické fakulty JU. „Budu i nadále a ještě víc spolupracovat s Jihočeskou univerzitou. Není náhoda, že jsem se ze všech českých univerzit nejvíce sblížila s Jihočeskou univerzitou, protože moje filozofie české literatury a kultury navazuje na mravní dědictví, které jižní Čechy daly české historii,“ říká Sylvie Richterová.

Česká literatura dala světu významné autory

Jak se díváte na současnou českou literaturu?
Literatura, která za jedno století vydá několik světově významných autorů, je veliká. A ze spisovatelů to byl Čapek, Hašek, Kundera, Hrabal a další.
Myslím si, že česká literatura je velká, a když se na ni dívá člověk z jiné země, lépe si uvědomuje její vysoké hodnoty. Když mluvím o básnících, je to Seifert, Holan, Halas, Orten.

Kdybych se dívala ještě dál do historie, musím mluvit o Komenském, ale i o tom, co je Jednota bratrská, a o tom, že ještě nadále máme co domýšlet a promýšlet z tradice husitské.

Takže spíš než abych dávala soudy o literatuře, vyzývám k tomu, abychom se na to všechno nově a nově dívali.