Jihočeský podnikatel, který nechtěl zveřejnit jméno, má na 'volný Schengen' jasný názor. „Je to neustálá buzerace českých řidičů,“ říká.

Už přesně ví, kdy kontrola přijde, auta stojí stále na stejných místech. Na dálnici Plzeň - Norimberk jde o prostor pro technickou obsluhu u Rozvadova, kde číhají auta s policisty v civilu. Když ho kontrolovali naposled, pršelo. Kolem hlídky projel pomalu, policejní audi stejně vyrazilo, jelo zhruba 200 metrů za ním, poté se zařadilo vedle něj.

„Pak mě předjeli, jeli přede mnou tři kilometry, potom se zezadu vysunula cedule Policie – následujte. Odvedli mě úplně mimo dálnici, do nějaké vesnice. Celou dobu pršelo. Protože už jsem byl vytočený, chtěl jsem, aby se legitimovali, protože byli v civilu,“ vypráví.

Policisté si naštvaně došli pro bundy, ukázali průkazy a pak to přišlo: otevřít kufr i motor, v dešti na celou čtvrthodinu. „Vzali si všechny mé doklady, seděli v autě a něco kontrolovali. Pak pán přišel, a aniž by si vzal rukavice, vyházel mi věci z přihrádky na přední sedačku. Pak mi vrátil doklady, že můžu jet,“ líčí muž s tím, že ačkoli má německý a drahý vůz, kontroly se opakují.

Když se vracel domů, před Rozvadovem bylo rychlostní omezení, zúžení do jednoho pruhu a policie. Podnikatel si myslel, že hledá nějakého trestance. „Ne, lovili Čechy. Nechávali projíždět všechny kamiony, všechna auta ostatních cizích značek. Na velkém parkovišti pro kamiony stálo osm policejních aut a spousta civilních. A to parkoviště bylo plné českých aut,“ říká.

Auta kontrolovali vždy dva nebo tři celníci, byly jich tam desítky. A jen české řidiče. „Když jsem si to začal fotit, protože mě ta neustálá buzerace českých řidičů vytočila, začali mi vytahovat zboží z krabic, které jsem vezl. Ukazoval jsem jim, ať se podívají na faktury a doklady, ale nic z toho je nezajímalo. Jediné, co je zajímalo, proč to kupuju,“ popisuje. „Chtěli mě nas… natolik, abych tam už nejel, přitom vše jsem měl v pořádku. Cíl byl jediný: buzerace,“ je přesvědčen podnikatel.

Navíc další policejní auto stálo na výjezdu z parkoviště a pokutovalo ty z vytočených Čechů, kteří se zapomněli připoutat.

Jindy mu zase vyházeli věci ze zadní sedačky, a když se ptal, jestli kontrol není moc, dostal leták, že to dělají pro jeho bezpečí. Ale nikdy neviděl, že by zastavili německé auto. Je proto přesvědčen, že se zaměřují jen na Čechy. „Přijde mi velmi nepravděpodobné, že by to byly kontroly náhodné,“ shrnuje řidič s tím, že naposledy projel jen díky tomu, že už 'odlovili' jiné Čechy.