Na přívěsu byly patrny manipulace s typovým číslem. Policie zjistila, že po přívěsu v hodnotě 2000 eur je pátráno, byl odcizen v ČR. „39letý český řidič řekl policii, že si přívěs jen zapůjčil od známého. Oba teď čeká vyšetřování,“ napsal pasovský deník PNP.

Brutální gigantománie?

Nejpozději na podzim chtějí odpůrci kandidatury Mnichova na uspořádání ZOH 2018 z Garmische vyvolat referendum k odmítnutí konání soutěží v bavorských Alpách, řekl okresní předseda Spolku na ochranu přírody Axel Doering. Podpisové listiny k vyvolání plebiscitu jen na úpatí Zugspitze prý podepsalo už 2200 občanů. „Zimní hry v době proměn klimatu v úzkých horských údolích jsou anachronismem,“ řekl zemský šéf ochránců přírody Hubert Weiger a mluvil o „brutálně zkomercionalizované olympijské gigantománii“.

Naháči prohráli sázku

Policejní nasazení vyvolali ve středu ráno dva nazí muži, kteří seděli v parku v Landshutu. „Na místě se situace rychle vyjasnila. Pánové prohráli ve ‚flaškované‘, tedy ve hře, při níž prohrává ten, na koho ukáže hrdlo otáčené láhve, a v sázce bylo právě, že musejí strávit pět minut nazí venku,“ napsal pasovský list PNP. „Po napomenutí muži odešli zpátky do bytu.“

Do školy bez bariér

Do roku 2015 musejí být všechny rakouské školy bezbariérové, s výtahy a vybavené pro pohyb slepců. Takových je v Horních Rakousích nyní dvacet z 84 státních škol, napsal deník OÖN. „Do konce roku k nim přibude osm,“ říká v listě Walter Hartl ze stavebního oddělení zemského školního úřadu. Všechny práce na nich musejí být dokončeny do začátku školního roku.

Monarchisté slavili

V Bad Ischlu oslavili ve středu 180. narozeniny rakouského předposledního monarchy Františka Josefa. Městečko je hrdé na to, že tu císař trávil šedesátkrát prázdniny ve své letní rezidenci.

Jubileum vrátilo do Bad Ischlu devatenácté století. Monarchii připomněla i spousta kýče s podobiznami císaře a jeho věčně mladé Sisi. Objevovali se na sladkostech, magnetkách s korunkami, na nákupních taškách s dvouhlavými orly atd. Mezi pobavenými turisty opět projížděl kočár ,s „echt“ pravými dvojníky 81letého Franze Josefa a 32letou Elisabeth. S nimi se do garderoby dvorních dam oblékly dobrovolně i další současnice s parukami, aby také přispěly ke koloritu lázní. I z nejmodernějších prodejen hudebnin zněla císařská hymna a kdejaký turista se v jejím rytmu špacíroval podél rudého koberce nataženého přes celé městečko. Kšeft samozřejmě bujel, a to snad místním vynahradilo nepříjemnost uzavření vnitřního města pro motorovou dopravu.

Zimní rallye ožije?

Příznivci automobilových soutěží včetně Jihočechů se mohou zase těšit na zimní rallye Mühlviertlem. Po loňském odřeknutí kvůli příliš vysokým nárokům na zajištění bezpečnosti diváků se rýsuje šance soutěž opět uspořádat už v lednu 2011.

Od některých požadavků, kvůli nimž pořádající automotoklub na organizaci rezignoval, úřady upustily – například na osvětlení celé trati. „V rozumném rozsahu ale osvětlíme zóny s návštěvníky,“ říká za pořadatele v deníku OÖN Ferdinand Staber. Kromě toho bude nasazeno víc pořádkových sil a informace obyvatelům a divákům na letácích budou ve třech jazycích. Pro zkušenosti zajel rallyeklub i do Finska. Staber už přípravu dalších ročníků vzdal, ale když se za soutěž postavili politici, rohodl se populární rallye vzkřísit. Měla by být 6. – 8. ledna 2011. S novými bezpečnostními opatřeními, které si vyžádají na 40 000 eur, napsal linecký deník.

Roztržití předkové

Šok utrpěl v pondělí 10letý německý chlapec cestující s otcem a s babičkou autem z Rumunska domů. V motorestu u rakouského Nickelsdorfu na A4 se osádka zastavila na toaletu. „Když se hoch z WC vrátil, zjistil, že auto s ostatními už odjelo,“ napsal deník Volksblatt. „Že na motorestu zapomněl potomka, toho si otec všiml až po sto kilometrech, u Mödlingu,“ pokračuje deník. „Za dvě hodiny se všichni šťastně sešli v pohodě, když i personál benzinky se o malého velmi dobře staral, jak sdělil jeden z policistů.“

Malá domů

Několik set tisíc eur darů a příspěvků měl od roku 2002 zpronevěřit 49letý muž z okresu Urfahr – venkov z charitativního spolku Help4You, který založil.
Deklarovaným cílem spolku mělo být převážně materiálně podporovat týrané a zneužité děti, napsal deník Volksblatt. „Ve skutečnosti ale spolek podpořil jen tři privátní osoby a jeden hornorakouský dětský klub pár stovkami eur,“ píše list.

Jako předseda, jednatel a pokladník působil zmíněný obviněný. Získával po celém státě členy klubu se závazkem přispívat a prodával přes různé agentury mj. tzv. cihly štěstí. „Prosil u politiků, sportovců a umělců, firem s podílem státu a velkých podniků o peníze a věcné dary. Jejich záštitami předstíral serióznost projektů,“ píše list. K tomu jeho spolek dostával po léta příspěvky od sociálních zařízení. Peníze obviněný vydal pro své potřeby. V jeho bytě se našly i obrazy významných malířů, kteří je jeho spolku darovali ke zpeněžení pro účely charity, dodal list.

Dobře pojištění sousedé

Po životního pojištění vložilo skoro osm milionů Rakušanů celkem kolem 65 miliard eur, což je patnáct procert celkového privátního jmění domácností. Občané mají uzavřeno na 10,4 milionu smluv. Pojišťovny ročně přispívají šesti miliardami na důchody v zemi, poznamenávají OÖN. a tím podporují konjunkturu v zemi.

Losovali o luxusní vilu

Od 1. března se rakouský milionář Klaus Rabeder (47) pokoušel zbavit se luxusní vily o 321 m² v Telfsu u Innsbrucku. „Prodal 21 999 losů zájemcům po 99 eurech a nyní vylosoval výherkyni, 49letou bavorskou provozovatelku bioobchodu. Z výnosu chce financovat svůj neobvyklý projekt nazvaný MyMicrocredit,“ píše deník OÖN. V projektu chce poskytovat drobným podnikatelůmv Jižní Americe úvěry. Téměř 90 procent losů bylo prodáno v Německu. Mimo jiné proto, že tam je taková tombola majetku zakázána.

Méně krádeží v obchodech

Počet krádeží v obchodech v Bavorsku loni lehce poklesl – meziročně o tři procenta na 43 586 případů. Branži při nich vznikla škoda na 340 milionů eur. Černá čísla jsou podle PNP ovšem vyšší, dopaden je jen jeden z deseti pachatelů. Na snížení počtu případů má zásluhu moderní technika a ostřejší kontroly. Těchto krádeží přibylo jen v Horním Falcku a Švábsku.