Kolik řidičů ještě na úřady kvůli výměně přijde, to ale nikdo nedokáže odhadnout.

V celé České republice jsou to tisíce řidičů. Například jen v Týně nad Vltavou by jich teoreticky mohlo přijít kolem čtyř set. Většina ale zřejmě nedorazí. „Neodhadneme, kolik lidí už nepřijde. Hlavně se to týká starších občanů. Nevíme, jestli nepřišli záměrně,“ uvedl včera tajemník městského úřadu v Týně nad Vltavou Luděk Chlanda. Mnoho lidí totiž o výměnu nemá zájem.

„Už několik let nejezdím. Stará škodovka mi dosloužila a na nové auto ani nemám peníze. A po pravdě řečeno, do dnešního provozu bych si asi ani netroufl,“ říká ke svému nevyměněnému řidičskému průkazu pětašedesátiletý Jaroslav Malý z Českých Budějovic.

Mnoho řidičů má přímo zdravotní důvody. U někoho třeba hraje roli i kuriozní fakt, že má v průkazu fotku z mladých let a chce si ji nechat.
Řada lidí se ale vydává na silnice se starým dokladem, protože si o nový ještě nezažádala. Takovým řidičům hrozí citelné pokuty.

„S účinností od prvního ledna probíhají kontroly ve vztahu k držitelům řidičského oprávnění,“ odpověděla včera na dotaz Deníku okresní policejní mluvčí Regina Tupá.

Policisté z Dopravního inspektorátu České Budějovice sice ještě za volantem nikoho se starým řidičským průkazem nepřistihli, ale provinilci by hrozila na místě pokuta až dva tisíce korun.

Pokud by někdo podle policejní mluvčí řídil s řidičským průkazem, který pozbyl platnosti, a budou splněné podmínky pro udělení blokové pokuty, hrozí provinilci pokuta až dva tisíce korun. Pokud nebudou splněny podmínky, které pro udělení pokuty přesně vyjmenovává zákon, oznámí policie přestupek příslušnému správnímu orgánu k dalšímu řízení.

Někteří řidiči spoléhají na zprávy, které předpovídaly jistou toleranci policie, ale s velkou shovívavostí mužů zákona se zřejmě počítat nedá.

„Příliš tolerantní nebudeme, ani být nesmíme. Dostali bychom se do rozporu se zákonem,“ zdůraznil tiskový mluvčí jihočeské krajské policejní správy Jaroslav Beran. „Každý případ budeme posuzovat individuálně, vzhledem k situaci a vážnosti přestupku,“ připustil Beran, ale vzápětí dodal, že policie bude vůči provinilcům nekompromisní. Beran poukázal i na to, že jde o právní vědomí veřejnosti a všeobecné chování účastníků silničního provozu, které ovlivňuje i situace kolem výměny řidičských průkazů.

Pokuta za žádost

Tomu, kdo dorazí kvůli novému řidičáku na úřad se zpožděním, aniž by ho přistihla policie za volantem, paradoxně hrozí ještě větší postih než tomu, kdo jezdí bez dokladu. Úřady by mu mohly dát kvůli nesplnění zákonné lhůty pokutu až třicet tisíc korun.

Výše pokuty se ovšem odvíjí podle stupně společenské nebezpečnosti a v praxi to podle informací Deníku končí většinou postihem v řádu stokorun.
I výklad ministerstva dopravy pro českobudějovický magistrát naznačil, že hrozba vysoké pokuty za opožděné podání žádosti například pro 70letého řidiče, vyznívá absurdně ve srovnání s možným nižším postihem za řízení s neplatným průkazem.

Poplatek 50 korun, který se hradí za změnu údajů v novém dokladu oproti starému, ale zaplatí žadatel v každém případě.

Policie vidí celý problém jasně. „Ve sdělovacích prostředcích tomu byla věnována nemalá pozornost a probíhala velká informační kampaň,“ připomněla Regina Tupá.

Přesto někteří nechali výměnu na poslední chvíli, nebo je teprve čeká. Úřady přijímaly žádosti i na Silvestra. „Ještě v půl třetí odpoledne přišel řidič kvůli výměně,“ uvedl tajemník vltavotýnského městského úřadu Luděk Chlanda.

A stále chodí další opozdilci. „Občas jednotlivci přijdou,“ potvrdil Antonín Michal z městského úřadu v Trhových Svinech.

V Českých Budějovicích dokonce leží na magistrátu 1950 řidičáků připravených k vydání, které si zatím nikdo nevyzvedl.