„Pro mladého řidiče by přitom platil na silnici přísnější režim a tvrdší postih v případě přestupků,“ nastínil včera možnou podobu nového biče na nezkušené motoristy mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.


Nápad ministertsva, který již funguje řadu let v mnoha zemích Evropy, si pochvaluje i lektor Profi autoškoly ÚAMK v Českých Budějovicích Petr Dvořák. „Už jsem o tom slyšel, určitě by se s tím mělo začít něco dělat. Prevenci bychom potřebovali, hlavně u mladých kluků, co dostanou řidičák a hned nasednou do rychlých aut,“ upozornil včera Dvořák. „Takže já vůbec nejsem proti. Pokud mladí lidé udělají na silnici nějaký problém, tak si to pak hodně dobře rozmyslí, dělat autoškolu znovu,“ míní Dvořák.


Podobný názor na věc mají také dopravní policisté. Ti návrh ministerstva dopravy jen vítají. „Určitě by mohla řidičská oprávnění na zkoušku vést k větší bezpečnosti v dopravě, u mladých či rizikových řidičů by se tak mohla snížit dopravní nehodovost,“ podotkla okresní policejní mluvčí Regina Tupá. „Řidiči mezi osmnácti a čtyřiadvaceti lety totiž mají podíl na jedné čtvrtině zaviněných dopravních nehod,“ upozornila Tupá na nebezpečné číslo.


Až tak veliký optimismus s ale návrhem nesdílí František Špale, vedoucí českobudějovického střediska BESIPu. „Jsem tak trošku skeptický. Je otázka, jestli mladí řidiči jsou vždycky viníky nehod, ale takové opatření by do sebe něco mohlo mít. Například u kluků na silných motorkách, ti si totiž často myslí, že jsou pány silnic,“ pomyslel si Špale.


Pokud návrh projde, mohl by začít platit v průběhu příštího roku.