Z 13 271 průkazů vydaných od 1.7. 1964 do 31. 12. 1993, které spadají do povinné výměny, pracovníci magistrátu vyměnili pouze dva tisíce.


„Českobudějovický magistrát proto opět důrazně vyzývá řidiče, aby o nutnou výměnu požádali včas,“ upozornila včera motoristy tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. „V současné době je totiž možné průkazy vyměnit v čekací době asi deseti minut, volněji u přepážek bývá už tradičně v úterý a ve čtvrtek,“ poradila Welzlová řidičům.


Oddělení řidičských průkazů najdou motoristé v Jeronýmově ulici. K výměně „papírů“ je nutné předložit vyplněnou žádost, platný řidičák a občanku a jednu fotografii. Čekací doba na nový doklad je dvacet dnů.


Naopak motoristé z Týna nad Vltavou a jeho spádových oblastí jsou na tom mnohem lépe, než jejich českobudějovičtí kolegové. Městský úřad v Týně nezaznamenává žádná větší otálení s výměnami.


„Větší zádrhel tady zatím nebyl, když to půjde, jako doposud, tak bychom výměnu všech průkazů měli stihnout,“ uvedl vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství Jaroslav Hrabal. „Také provádíme osvětu. Požádal jsem starosty okolních obcí, aby výzvy k výměnám vyvěsily na úřední desky. A zatím to takto funguje,“ doplnil Hrabal.


Obdobné problémy jako mají v jihočeské metropoli jsou i v Trhových Svinech, i když ne tak veliké. Trhosvinenští řidiči si doklady jakoby „přestali“ vyměňovat. „Ze začátku to u nás šlo, teď se výměňovat přestá. Ještě nám dost dokladů zbývá,“ připustil Karel Brůha z oddělení řidičských průkazů dopravního odboru.