Řidiči, kteří míří z Českých Budějovic směrem na Nové Hrady, mohou mluvit o štěstí, pokud si hned v krajském městě nezničí vozidlo. Jen v úseku od křižovatky Mánesovy a Novohradské ulice po železniční přejezd v Mladém na ně totiž čeká téměř padesát děr a výmolů ve vozovce. Řada z nich je poměrně hluboká a může způsobit velké nepříjemnosti.

„Tohle je rozhodně jedna z nejhorších ulic v Budějovicích,“ komentoval včera stav Novohradské řidič Václav Novák. Přiznal, že ačkoli tudy jezdí denně, občas na výtluky zapomene a zajede do nich.

Novohradská však není jediná ulice, kde musí být řidiči obezřetní. „Nepřipadá mi to tak hrozné, ale nedávno mě dost překvapila díra u viaduktu,“ řekl Jiří Ondřejka z Českých Budějovic. Nebezpečí hrozí i v ulici U Hvízdala.

Čím rychleji neopatrný řidič do výtluku vjede, tím větší následky to zanechá na jeho automobilu. „V každém případě utrpí celá přední náprava, mohou se zničit tlumiče, pružiny i čepy. Někdy to odnese i zadní náprava,“ vysvětlil Miroslav Havlín, technik z českobudějovického autoservisu Čížek.

Podle jeho slov lidé s takto poničenými vozy do servisu občas přicházejí. Není to však tím, že by výtluky neviděli pod sněhem, jako spíše nepřehlednou dopravní situací ve městě. „Pokud jedete v koloně, tak výmol uvidíte na poslední chvíli. Když jsou navíc auta i v protisměru, nemáte kam uhnout,“ doplnil.

Problémy se špatným stavem silnic řeší i menší obce. „Ještě nemáme úplně přehled, některá místa jsou pod sněhem, ale už před zimou to bylo špatné. Mráz a sníh to pak jenom zhorší,“ uvedl Petr Švepeš, starosta Olešnice.

Provizorní opravy

Silničářům teď svazuje ruce počasí. Sněžení a mráz nedovolují důkladnější opravy. Sjízdnost nejnebezpečnějších míst vylepšují silničáři alespoň studenou obalovanou drtí. Tento týden tak například opravovali výmoly v Českých Budějovicích v Nádražní a Mánesově ulici nebo průtah obcí Češňovice.

Silnice, které patří městu České Budějovice, kontroluje magistrát. „Pokud objevíme akutní výtluk, smluvní firma jej ihned zasype štěrkovou směsí,“ řekla mluvčí Jitka Welzlová. Konečné opravy začnou na jaře.

Pojišťovna škody nezaplatí

Hluboko do kapsy sáhnou s největší pravděpodobností řidiči, kteří nedají pozor a vjedou do jednoho z mnoha výtluků na silnicích. Ty po zimě čekají doslova na každém rohu.

„Čím rychleji řidič do díry vlétne, tím je to pochopitelně horší. Nedávno jsme tu měli zákazníka, který najel do výtluku a praskla mu pružina na přední nápravě auta,“ popsal Miroslav Havlín, technik z českobudějovického autoservisu Čížek. Podle jeho slov pak v takovém případě musí mechanici často vyměnit pružinu i na druhé straně vozu a celá oprava tak přijde na více než pět tisíc korun.

V pojišťovně řidiči s žádostí o proplacení obvykle neuspějí. „Podobné škody se sice likvidují z odpovědnostního pojištění majitele nebo správce komunikace, ale to platí pouze, pokud majitel komunikace něco zanedbá,“ vysvětlil tiskový mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Zdůraznil, že výtluky a díry, které se po zimě na silnicích přirozeně udělají, nejsou zanedbáním péče o vozovku ze strany majitele.

Místní nepřekvapí
Řidiči by proto měli jezdit velmi opatrně, zvláště tam, kde to neznají. „Máme tady různé pastičky. Místní už vědí, kde co objet, ale kdo to tu nezná, octne se snadno ve výtluku,“ varoval Petr Švepeš, starosta Olešnice.

Správa a údržba silnic Jihočeského kraje cesty kontroluje a provizorně opravuje. Totéž dělá i Magistrát města České Budějovice na svých komunikacích. Na konečnou opravu si ale řidiči budou muset počkat do jara. „Asfaltovou směs lze nanášet až za příznivějšího počasí,“ řekla mluvčí magistrátu Jitka Welzlová. Doplnila, že jako první přijdou na řadu trasy městské hromadné dopravy.

Na opravy netrpělivě čekají také v Olešnici, kde silnice spravuje kraj. Ty byly ve špatném stavu již před zimou, protože přes obec vedlo několik objížděk, které sem přivedly nákladní auta a kamiony. Švepeš věří, že kraj zde proto silnice vyspraví.

Skutečný rozsah škod se ukáže, až roztaje sníh. Podle náměstka provozního úseku Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jana Vykouka budou nepochybně velké, protože počasí je ke stavu vozovek dlouhodobě nepříznivé.

Kraj letos vyčlenil na opravy jihočeských silnic 207 milionů korun. Spolu s evropskými penězi může počítat celkem s 1,5 miliardy.