Silnice potrhané letošními mrazy se díky slunečnému počasí a teplotám, které se trvale vyhouply nad nulu, konečně dočkají větších oprav. Chystají je nejen města a obce v regionu, ale třeba i Správa a údržba silnic Jihočeského kraje (SÚS). Startují i dlouhodobě plánované akce.

Lepšího asfaltu se díky pracím, které plánuje SÚS, dočkají řidiči například na průtahu Temelínem. Zahájena už byla oprava mostu přes Malši u Římova. V Trhových Svinech podle místostarosty Pavla Randy objížděli komunikace minulý týden, aby připravili aktuální seznam oprav po zimě. Mrazy daly hodně zabrat třeba hlavnímu tahu přes Novou Ves. Už na kraji obce varují řidiče dopravní značky, že zvýšená pozornost a snížená rychlost neuškodí. Podle ředitele českobudějovického střediska SÚS Petra Broma se zatím komunikace v minulých týdnech opravovala jen provizorně.

Větší rekonstrukce průtahu přes Novou Ves je připravena, ale žádost o evropské dotace skončila mezi neúspěšnými. Pokud se nepodaří zajistit peníze na celkové vylepšení komunikace, slibují silničáři alespoň dokončení provizorních oprav nejhorších míst.

Sérii oprav na tahu od Týna nad Vltavou směrem na Vodňany chystá letos Správa a údržba silnic Jihočeského kraje (SÚS). Pro Deník to uvedl ředitel budějovického střediska SÚS Petr Brom a vypočetl akce, které jsou připravené. „Průtah Temelínem, Sedlcem, Chvalešovicemi, průtah Netěchovicemi a Nuzicemi,“ vyjmenoval Petr Brom některé letošní plány na Vltavotýnsku.

Už v příštích týdnech čeká na pracovníky SÚS Dobrovodská ulice v Českých Budějovicích. Ta už je uzavřena kvůli akci teplárny. „Budeme dělat finální opravu komunikace po položení parovodu,“ říká Petr Brom s tím, že hotovo by zde mělo být do konce května. Na letos plánované vylepšení povrchu budějovické Husovy ulice v úseku od ulice A. Sovy k Branišovské má potom kraj připraveno pět milionů korun.

V Hluboké nad Vltavou se letos připravuje oprava úseku mezi Parkhotelem a kruháčem u obchodní zóny. Samostatně se potom chystá oprava samotné zmíněné kruhové křižovatky. Podle finančních možností by se mohla rekonstruovat ještě letos nebo potom v následujících letech, tato příprava je ale zatím jen ve fázi projektu. Další akcí v režii SÚS mimo Budějovice, kde už se hledá zhotovitel, je oprava silnice z Borovan do Hluboké u Borovan. Byla tudy vedena objížďka, když se dělala nedávno sousední trasa Borovany – Vrcov. Asfalt položený na panelech ale hustý provoz dost poničil, takže se teď silnice v úseku několika set metrů dočká rekonstrukce.

Akce chystají i města v regionu. Trhové Sviny mají na opravy výtluků po zimě připraveno podle místostarosty Pavla Randy zhruba 400 000 korun, částka podobná jako v předešlých letech. „Minulý týden naši pracovníci objížděli komunikace,“ říká Pavel Randa a doplňuje, že monitoring se týkal nejen města, ale i okolních vesnic, které pod něj patří. "Chystáme běžnou údržbu," dodává místostarosta s tím, že samostatnou velkou investici jako vloni opravu Školní ulice tento rok radnice nechystá.

V Týně nad Vltavou už největší letošní silniční akci zahájili. Na Orlickou ulici je podle technika odboru hospodářské správy Pavla Procházky připraveno 24,5 milionu korun (s DPH). Termín dokončení je 30. srpna 2019. Oprava jedné z místních komunikací se plánuje také v Kolodějích nad Lužnicí, které pod Týn patří. Rozsahem jde o menší akci připravenou na květen až červen. „Výtluky po zimě opravujeme průběžně,“ dodal Pavel Procházka.

Z větších akcí, které se už teď dotýkají řidičů na Českobudějovicku, je to kromě již zmíněných také uzavírka mostu přes Malši u Římova. Je nutné počítat s objížďkou přes Roudné nebo přes Velešín, Svatý Jan nad Malší a Ločenice. Práce tu mají podle harmonogramu trvat do konce srpna.