„V současné době už víme o téměř třech desítkách akcí, které nějakým způsobem zasáhnou či přechodně omezí každodenní život, především v dopravě," říká náměstkyně primátora Ivana Popelová ohledně akcí plánovaných na letošní rok. O nové stavby, opravy a rekonstrukce se podle Ivany Popelové podělí město České Budějovice, Jihočeský kraj, Správa a údržba silnic i správci sítí.

V současnosti už musejí řidiči brát ohled například na stavbu kruhového objezdu v Nových Hodějovicích, který souvisí se stavbou Zanádražní komunikace. Hotov by měl být koncem června. Hlavní část stavební ofenzívy se pak odehraje v létě.

Podle Ivany Popelové jsou akce termínově připravené tak, aby město totálně nezkolabovalo. „Některé akce ale ještě nejsou vysoutěžené," upozorňuje však náměstkyně primátora s tím, že případná odvolání ve výběrových řízeních by mohla stavby posunout.

Chystané akce se dotknou i městské hromadné dopravy, podle Radka Filipa z českobudějovického dopravního podniku se kvůli uzavírce Plavské připravuje i nákup midibusů, které snáze projedou po objížďce.

close Plánované uzavírky v Českých Budějovicích. zoom_in
1. Nové HodějoviceStavba okružní křižovatky v Nových Hodějovicích.
Objížďka: po provizorní panelové silnici, která je na místě vybudována.
Termín: stavba již začala, potrvá do konce června.

2. Mánesova uliceOprava mostu přes Malši v Mánesově ulici.
Objížďka: uzavírka bude jen částečná, zůstane zachován obousměrný provoz.
Termín: květen a červen.

3. RudolfovObnova mostu v Rudolfově.
Objížďka: ulicemi Lipová a Dlouhá.
Termín: první polovina roku.

4. HlinskoObnova mostu v Hlinsku.
Objížďka: přes Vráto, Zvíkov či Dobrou Vodu, Třebotovice.
Termín: první polovina roku.

5. Plavská uliceObnova ulice Plavská.
Objížďka: pro osobní dopravu přes Vidov, Novohradskou ulici 
a Plav, pro nákladní dopravu přes Plav, Římov a silnici E 55.
Termín: od června do listopadu.

6. Zanádražní silniceRekonstrukce komunikace mezi 2. a 4. etapou zanádražní silnice, úplná uzavírka Dobrovodské v úseku od Plynárenské 
po Družstevní.
Objížďka: ulicemi Vrbenská, Hraniční a Hlinecká. Do doby zahájení stavbu bude zprovozněna silnice ze Srubce do Mladého, provoz zůstane zachován i na provizorní panelové komunikaci V Hluboké cestě.
Termín: od června.

7. Mariánské náměstíÚprava křižovatky na Mariánském náměstí, při jedné z etap stavby bude na 14 dní uzavřena Husova třída v úseku Resslova – Mariánské nám.
Objížďka: vedena ulicemi Holečkova a Resslova.
Termín: červenec a srpen.

8. Pražská třídaOprava nízkotlakého plynovodu a přípojek na Pražské třídě.
Objížďka: zúžení jízdních pruhů, provoz zůstane zachován.
Termín: květen.

9. Pražská třídaOprava povrchu vozovky na Pražské třídě v úseku od Pekárenské po Nádražní.
Objížďka: o způsobu organizace dopravy po dobu prací zatím není rozhodnuto.
Termín: červenec a srpen

10. Sídliště MájOprava povrchu vozovky v ulicích Oskara Nedbala a Antonína Barcala.
Objížďka: úplná uzavírka, po dobu oprav v ulici Oskara Nedbala se uvažuje o vedení objízdné trasy ulicí Evžena Rošického.
Termín: červenec.

V „uzavřené" město se pomalu začínají měnit České Budějovice. Doprava je omezena už dnes 
v Husově třídě nebo v Novohradské ulici a řečeno s klasikem: „Bude hůř."

Od května a června čeká na řidiče další řada uzavírek, a to i v nejbližším okolí krajského města. Například v Rudolfově bude uzavřen most v Třeboňské ulici a objížďka povede Dlouhou a Lipovou ulicí.

V Českých Budějovicích například kvůli změnám v křižovatce na Mariánském náměstí bude uzavřena Husova třída a objížďka povede Resslovou a Holečkovou ulicí. „Bude to trvat jen 14 dní, snad to bude únosné," říká náměstkyně primátora Ivana Popelová s tím že křižovatka na Mariánském náměstí by se měla předělávat o prázdninách.

Frézování povrchu vozovky a pokládka nových vrstev čeká i Pražskou třídu. „Dohodl jsem, že na ni přispěje i společnost CPI," říká náměstek primátora Miroslav Joch. Společnost CPI totiž hodlá 
v budoucnu stavět další obchodní centrum naproti dnešnímu IGY. Na dotaz Deníku, zda by nebylo lepší rekonstrukci vozovky nechat až na dobu po stavbě, náměstek reagoval stručně. „Ne," konstatoval bez dalšího Miroslav Joch. Oprava povrchu Pražské třídy se uskuteční od Pekárenské po Nádražní ulici.

Přes velké množství staveb se zásadně dopravy do budoucna dotknou jen některé. Přitom třeba podle Zbyňka Suchánka z Českých Budějovic doprava ve městě není nic moc. „Určitě by se zde hodil nějaký pořádný obchvat. Ve městě je to přes den strašné, skoro se tady nedá jezdit," popisuje svou zkušenost Zbyněk Suchánek.

Kritické výhrady ke koncepci dopravy má například Irena Šefčíková z českobudějovického občanského sdružení Domovina. „Řeší se pouze nárazově konkrétní místa. Myslím si, že nám chybí ucelený dopravní systém, který by vycházel z celkového konceptu města do budoucna. A bylo by to potřeba pro smíšenou dopravu, nejen pro automobily. Bez aut to nejde, ale nejedná se jen o ně," zdůraznila velká zastánkyně pěší a cyklistické dopravy Irena Šefčíková.

Ohledně dopravní koncepce chystá vedení města velkou besedu na 16. dubna přímo 
v zasedacím sále zastupitelstva. Ta bude otevřena i zájemcům z řad občanů.