Za potravou se přes silnici vydávají běžně srny, jezevci, prasata, daňci, bažanti, jeleni i další. Občas pod koly motoristů skočí i vzácné zvíře, o to je ztráta jeho života smutnější. Na Šumavě nejsou výjimkou losi, rysi, vlci či kočky divoké.

Proto je nyní nejvhodnější čas na pár užitečných rad. Řidiči by si v tomto období měli podle policejního mluvčího Milana Bajcury dát pozor hlavně na ranní mlhy. „Jde o častý jev, třeba i na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi. Při poklesu teplot se budou mlhy vyskytovat častěji díky vlhkosti z lesů, polí a rybníků i v místech, kde je nemusí motoristé předpokládat,“ zmínil.

Nehoda, kdy došlo ke srážce s losem, se stala v dubnu v roce 2018 u Frýdavy na Lipně.
Řidiči pozor: Zvěř je aktivní ráno a v noci, hrozí srážky a nemalé škody

Nutné je tedy předvídat a počítat nejen se sníženou viditelností, ale také se spadaným listím, ranními mrazíky či migrujícími divokými zvířaty. „Spadané listí i větve po silnějším větru vytváří na vozovce kluzký povrch a hrozí zvýšené nebezpeční smyku i na jinak dobře sjízdných komunikacích, i v mírné zatáčce může být automobil díky tomu vynesen do protisměru,“ upozornil Bajcura.

Mlhovky i plánování

Každý, kdo v těchto dnech usedá za volat vozidla, by tak měl přizpůsobit rychlost a styl jízdy svým schopnostem, stavu komunikace i povětrnostním podmínkám, tak jak ukládá zákon o silničním provozu. Lidé často zapomínají také na speciální svícení. „Zákon ukládá použití mlhových světel v místech, kde je to třeba. Nejen v mlze, ale i v případě hustého sněžení, či deště,“ upřesnil.

Nehod od poloviny září podle jeho slov rapidně přibylo. „Lokality, kde dochází ke kolizím nejvíce, nelze specifikovat. Často se ale dle policejních statistik bourá na Budějovicku a Táborsku. Lidé by při průjezdu neznámými místy měli přizpůsobit rychlost. Třeba pokud vyrazí na Šumavu či do Novohradských hor, ale i na Prachaticku už v řadě míst klesá teplota pod bod mrazu,“ naznačil mluvčí.

Samice losa evropského, kterou srazilo auto u Studánek.
Další los zahynul na silnici Českokrumlovska

Výhodou je předvídavé přemýšlení a plánovaní tras. „Pokud se účastníte koncertu nebo nějaké jiné společenské akce, raději nejezděte v noci domů, ale na místě si zajistěte nocleh, delší cestu si naplánujte včetně přestávek na odpočinek,“ radí Bajcura.

Čas na zimní gumy

Otálet by se nemělo ani s výměnou pneumatik. „Rozhodně doporučuji nečekat na poslední chvíli, servisy budou pravděpodobně rychle zahlcené a může se stát, že potom na přezutí budou lidé čekat i několik týdnů,“ podotkl Bajcura. „To se týká hlavně těch motoristů, kteří jezdí pravidelně ráno a večer,“ dodal s tím, že zimní gumy nejsou funkční jen na sněhu a ledu, ale mají lepší přilnavost i na mokré a chladné vozovce.

K mimořádným událostem na silnicích leckdy dochází zbytečně. „Opravdu přibývá zbytečných nehod, z poslední doby lze připomenout víkend v polovině září, kdy se jich stalo hned několik vážných z celkových dvaceti, které jsme šetřili. Tři lidé se zranili těžce a jedenáct lehce. V šesti případech sehrál roli alkohol,“ uvedl Bajcura pro představu.

Grafika. Nehody v Jihočeském kraji, policejní statistika od ledna do září 2022.Grafika. Nehody v Jihočeském kraji, policejní statistika od ledna do září 2022.Zdroj: redakce

Velká zvířata působí vážné nehody

Aktuálně denně jihočeští dopravní policisté řeší pět až deset případů nehod způsobených zvěří. „Nejde jen o jelení říji, ale zvěř migruje za potravou. Ze zemědělských plodin na polích zůstala už jen místy kukuřice,“ vysvětlil Milan Bajcura.

Za jednu z posledních vážných nehod považuje sražení jelena na Českokrumlovsku, kde na hlavním tahu číslo 39 mezi Kladenským Rovným a Šebanovem toto statné zvíře skočilo seniorovi před vůz Škoda Fabia čtvrté generace a způsobilo škodu 150 tisíc. „Parohy propíchl i dveře, naštěstí zvíře zastavilo přední sklo. Řidič skončil v péči zdravotníků. Jelen může vážit i pět set kilogramů, a tak takové střetnutí mohlo skončit i tragicky,“ konstatoval.

Los evropský měří na výšku 2-3 metry a váží až půl tuny. Je naším největším kopytníkem.
Na Vyšebrodsku na jihu Čech kamera zachytila losa

Podobný scénář mívá i setkání s losem evropským, který se na jihu Čechy také vyskytuje. Úmrtí tohoto chráněného tvora je ale tragédií pro ochránce přírody a správce Národního parku Šumava. Pod koly automobilů nezřídka končí i rys ostrovid či kočka divoká. K podobným kolizím, kdy vyhasly životy němých tváří, došlo v minulých letech například mezi Vimperkem a Volyní, u Frymburku, v Českých Žlebech, ve Studánkách, ve Strážném, Horní Vltavici, kolem přehrady Lipno i dalších místech.

Los evropský je kriticky ohrožený druh. Ačkoliv patří mezi největší zvířata, která můžete v Čechách potkat, jsou losi velmi plaší. Výskyt byl zaznamenán na Třeboňsku, v Novohradských horách a na Lipensku. Poslední zaznamenaný exemplář zachytila fotopast letos v polovině srpna na Vyšebrodsku. Na našem území se losi nachází asi od roku 1957, kdy z Polska přišlo několik jedinců, avšak dálnice D1 uměle přerušila jejich migrační koridor.  Populace tak klesá a počítá se maximálně na dvě desítky. Největší nebezpečí pro ně představují právě silnice a rychlá auta.

Pozor na chráněné a ohrožené druhy

Každá ztráta takového jedince je zásahem do populace druhu. Občas správci parku objeví na komunikacích sražené i jiné chráněné živočichy. Může jít o vydru říční, bobra evropského, puštíka, či jeřába. Příčin střetů je však více, nárůst automobilové dopravy, zvýšený turistický zájem o Šumavu jako takovou i nepozornost řidičů.

"K některým nehodám by určitě nedošlo, pokud by řidiči ubrali plyn, věnovali se řízení a sledovali i dění kolem sebe, hlavně v ranních a večerních hodinách. Je potřeba mít na paměti jednu věc, nehoda se zvěří nemusí skončit špatně jen pro zvíře samotné, ale i pro posádku vozu. Proto prosíme všechny řidiče, kteří míří na Šumavu, aby toto všechno měli na paměti,“ apeloval již dříve mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.

Vlčata zachycená koncem července 2020 fotopastí na Šumavě.
Vlk sražený na Táborsku byl samec, analýza DNA řekne víc

Například v roce 2013 zemřeli při srážce dodávky s divokým prasetem hned tři lidé. Divočák vyskočil z příkopu u silnice I/20 v blízkosti penzionu Nová Hospoda tak náhle, že řidič nestačil zareagovat, vozidlo narazilo do stromu. Na místě vyhasly tři životy a třetí v nemocnici.

Nejčastější jsou srážky s laněmi, srnami, jezevci a dalšími menšími tvory. Loni začátkem prosince srazila auta na Táborsku u Řípce a v březnu na Prachaticku u Strážného také vlka. Migrační koridory podle odborníků zvěř nemění, protože jsou pro ni zásadní a přirozené. Nejúčinnější prevencí je tak stále opatrná jízda, dostatečná pozornost a soustředěnost řidiče.

U Strážného na Prachaticku srazilo auto vlka. Zvíře střet bohužel nepřežilo.
Auto u Strážného na Prachaticku smetlo vlka, zvíře bohužel nepřežilo