V obvyklé správní lhůtě už jsou řidiči prakticky bez šance, existuje ale dočasné náhradní řešení.

Tisková mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Welzlová upozorňuje, že lhůta pro vydání dokladu je 20 kalendářních dnů od podání žádosti. Opozdilcům se však nabízí náhradní šance, jak se vyhnout problémům. „Platnost řidičského průkazu se prodlužuje o lhůtu 20 kalendářních dnů. V případě, že držitel podá žádost o vydání nového průkazu do 31. prosince 2013," říká Jitka Welzlová.

Za policii potvrdila krajská policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová, že do 19. ledna budou muži v uniformách takové řešení akceptovat. Pokud se ale někdo vydá na silnici bez jakéhokoliv platného dokladu, hrozí mu pokuta a další sankce. „Řidič by se dopustil přestupkového jednání, které je řešeno blokovou pokutou až 2000 korun," konstatovala 
k jízdě bez platných dokladů policejní mluvčí. Ve hře je i správní řízení s pokutou až 2500 korun a dá se očekávat i zákaz další jízdy.

Na Českobudějovicku lze průkazy měnit na radnicích 
v Českých Budějovicích, 
v Týně nad Vltavou a v Trhových Svinech.

Někteří řidiči asi na výměnu nedorazí

Ještě zůstává dost opozdilců, kteří by si měli pospíšit s výměnou řidičských průkazů, kterým končí platnost. Část dokladů už se ale asi měnit ani nebude.

„K tomuto okamžiku zbývá k výměně 392 řidičských průkazů," uvedl před vánočními svátky pro Českobudějovický deník za městský úřad Trhové Sviny tajemník Zdeněk Valut a doplnil, že o výměnu bude možno v tomto roce požádat do 30. prosince.

V Týně nad Vltavou zbývá podle starosty Milana Šnorka vyměnit asi 200 kusů. „Z toho část řidičů pravděpodobně ani nebude žádat o obměnu, jedná se o starší osoby," zmínil však Milan Šnorek a dodal, že vyšli koncem roku zájemcům vstříc i úpravou úředních hodin, kdy bylo možno dvakrát přijít na radnici kvůli výměně dokladů i v pátek a v sobotu.

Ve zkrácené lhůtě lze řidičský průkaz vyměnit do pěti pracovních dnů za poplatek 500 korun. Za pouhé nevyměnění řidičského oprávnění sankce nehrozí, ale bez platného dokladu nelze řídit motorové vozidlo.

Konec platnosti

Dne 1. ledna 2014 pozbudou platnosti řidičské průkazy vydané do 30. dubna 2004. Pokud ale majitelé těchto průkazů požádají ještě do konce roku o výměnu, mohou řídit až do 20. ledna 
na starý průkaz se zvláštním potvrzením.