Zatím. „Myslím, že z toho všichni dělají moc velké haló. Město je ucpané i bez uzavírky mostu. Omezení dopravě ve městě nepomůže, ale na Dlouhé louce člověk stojí tak jako tak," komentoval dopravní omezení Jan Nohava.

Jenže lze čekat, že od pondělí, kdy lidé zamíří do metropole za prací, se doprava výrazně zkomplikuje. A to nejen proto, že se zúžila průjezdná šířka frekventované spojnice ulic Na Dlouhé louce a Mánesova. Pro vozidla mířící od Českého Krumlova, Kaplice nebo Křemže se totiž uzavřel nájezd na Mánesovu třídu a do centra Budějovic musejí objížďkou přes celé město. Vozidla do hmotnosti šesti tun přes Dlouhou louku, Dlouhý most a ulici Na Sadech, těžší náklaďáky ještě dál – až ke křižovatce zvané Diamant, odtud na Strakonickou a Nádražní třídu.

Částečná uzavírka mostu, která potrvá až do 18. července, byla podle náměstka českobudějovického primátora Františka Konečného nezbytná. A to především kvůli špatnému stavu mostních uzávěr.

„Projet se tam dalo v pohodě, ale to bylo tím, že je neděle." Tak komentoval začátek dopravního omezení na frekventovaném Litvínovickém mostě Martin Lukeš z Českých Budějovic. „Nechci si ani představit, co se tam bude dít ve špičce během týdne. To snad radši ani autem jezdit nebudu, v koloně bych prostál půl dne," doplnil řidič.

Radnice už předem varovala, že omezení na Litvínovickém mostě se dotkne nejen ulic Na Dlouhé louce a Mánesovy, které přemostění spojuje, ale prakticky celého města. Náměstek primátora František Konečný předeslal, že komplikace lze čekat v ulici Na Sadech, v Husově třídě, na Strakonické. „Není vyloučeno, že průjezd Českými Budějovicemi hlavně ve špičkách může trvat i hodinu," odhadl František Konečný.

Ze zvýšené dopravní zátěže měli strach také obyvatelé Kamenného Újezdu nebo Včelné. Právě přes Včelnou je značena jedna z objízdných tras ve směru od Kaplice nebo Českého Krumlova, aby se veškerá doprava nevalila na Budějovice jen přes Planou. 
A je pravděpodobné, že řidiči znalí místních poměrů odbočí z hlavní silnice E55 už před Kamenným Újezdem.

Budou-li při popojíždění městem stát desítky minut 
v kolonách, dojde brzy trpělivost zřejmě i řidičům mířícím do metropole od Křemže 
a dlouhý řetěz aut se pokusí objet „zadem" přes Branišov. „Provoz bude ještě větší než v neděli," předpovídala před víkendem starostka Branišova Eva Návarová a dodala, že už v minulých týdnech se v obci těžko v dopravní špičce přecházela hlavní silnice.

Dlouho nebylo jasné, jaká dopravní omezení na Litvínovickém mostě budou. Zvažovalo se uzavření úplné nebo po polovinách. Nakonec se město, kraj a další úřady, hlavně dopravní podnik, shodly na uzavírce po třetinách, což zachová dostatečnou šíři pro dva jízdní pruhy, kam se vejdou i autobusy. Velká nákladní auta ovšem budou muset na objízdné trasy. Podle dalšího z primátorových náměstků Petra Podholy je zvolený režim uzavírek racionálním modelem.

„Omezení se ale dotkne důležité spojnice ve městě, což se promítne do dopravy v celkovém měřítku. Budeme kvůli tomu upravovat i režim světelné signalizace na objízdných trasách," přibližuje reakci města na rekonstrukci mostu Petr Podhola.
Pokud nenastanou žádné komplikace, měly by opravy trvat sto dnů.