Prvním vlašťovkou jsou dopravní změny, které zavedly jednosměrný provoz například v ulici Čéčova u Základní školy Nerudova nebo ve vedlejší Neplachově ulici, kde má své sídlo mateřská škola.

František Konečný, náměstek primátora, už dříve pro Deník uvedl, že se zavedením parkovacích zón se v této lokalitě počítá ještě na podzim letošního roku. Na tom se dle jeho slov prozatím nic nezměnilo. „Bude ale záležet na průběhu výběrového řízení na zhotovitele stavby. V posledních měsících se totiž stává, že musíme opakovat výběrová řízení, protože se nikdo nepřihlásil,“ řekl více českobudějovický náměstek.

Jednosměrky už vykročily také za budějovickou Pražskou třídu

České Budějovice – Auta parkující se zapnutými blikačkami na chodnících. Jindy zase řidiči čekající dlouhé minuty, než se jich někomu z protijedoucích zželí a pustí je ke škole. Tak to v posledních letech vždy ráno a odpoledne vypadá v Čéčově a Neplachově ulici na Pražském předměstí. Sídlí zde totiž základní a mateřská škola.I tady má ale parkování dostat do budoucna jasnější pravidla. Pomoci tomu mají parkovací zóny. Ty už radnice na konci loňského roku zavedla od Nádražní ulice po Pražskou třídu, teď má přijít na řadu i část od Pražské ulice k řece Vltavě.

Náměstek primátora František Konečný uvedl, že nová parkovací pravidla by tu měla začít platit na podzim letošního roku. Už teď si ale radnice připravila půdu pro tento záměr, a to zavedením jednosměrného provozu právě v ulicích Čéčova a Neplachova.

Parkování ve městě se nedávno dotklo i veřejné jednání o dopravě v Českých Budějovicích, které se konalo na radnici. Zúčastnili se ho i obyvatelé území, kam se má systém placeného stání rozšířit. Například Jiří Kladrubský očekává, že se situace zlepší. „Já s radnicí komunikuji ohledně Pražského sídliště, dal jsem dohromady předsedy několika společenství vlastníků jednotek z věžáků za Družbou. Myslím si, že by se měly placené zóny rozšířit,“ zmínil Jiří Kladrubský a připojil, že jeho „mladí“ parkují v Jírovcově ulici a nyní zaparkují vždy. „Což u nás je nemožný,“ komentoval současnou situaci na sídlišti mezi Pražskou třídou a řekou Vltavou.Počínání radnice ale provází i kritika. Při posledním jednání zastupitelstva třeba Václav Kaska z dopravní komise rady města upozornil, že před dopravními změnami se mají osazovat v příslušné lokalitě značky, které s předstihem varují obyvatele. Na Pražském předměstí, například v Jírovcově ulici, ale podle Václava Kasky značky před zavedením jednosměrek nikdo neosadil.

Předejít nejasnostem a kritice, která se na radnici snesla po spuštění 1. etapy rozšíření parkovacích zón, chce ale město zapojením více institucí.