Budete se o letních prázdninách po Budějovicích pohybovat autem? Pak zapomeňte na to, že byste jezdili podle paměti a klasických tras, které dobře znáte. Město totiž bude plné uzavírek a dopravních omezení.

K neprůjezdnému viaduktu na Rudolfovské třídě už v pondělí 25. června přibude zavřený most v Čechově ulici u křižovatky s Mánesovou. Nejenže tak bude odříznuta jedna z cest do Havlíčkovy kolonie, ale také jedna z tras, kterou teď lidé jezdí do Mladého a dále do Suchého Vrbného.

To však bude jen začátek. „Od 2. července se stavební technika objeví i v další části Čechovy ulice, konkrétně v úseku od křižovatky s Mánesovou po budovu bývalých Pozemních staveb a poté až k Žižkově třídě," řekl Kamil Calta, náměstek primátora.

Vůbec nejhorší dopad na provoz pak bude mít část zavřené Žižkovy třídy od křižovatky s Čechovou až po Senovážné náměstí. Zmizí tím také důležitý přestupní bod MHD. Omezení a uzavírky potrvají do podzimu. Některé skončí v září, poslední až v listopadu. 

Uzavírky zásadním způsobem změní trasu mnoha linek MHD. Linky 1, 3, 4, 9, 41, 53 a 59 budou od 2. července v úseku mezi zastávkami Poliklinika Sever a Nádraží obousměrně vedeny Rudolfovskou třídou, informoval dopravní podnik.

Spoje 5, 10, 12 a 13 se odkloní Mánesovou ulicí. Linka 6 bude mezi zastávkami Senovážné náměstí-pošta a Nádraží vedena přes Senovážné náměstí, Lidickou a Mánesovu. Linky 16 a 19 pojedou mezi Nádražím a Senovážným náměstím obousměrně Rudolfovskou třídou.

Ostatní trasy linek 2, 7, 8, 11, 14, 15, 18, 21 a 39 zůstávají beze změny.

Ucpaná Mánesova

Dost rozladění jsou z omezení samozřejmě především řidiči. „Vím, že léto je na různé opravy nejideálnější, je menší provoz. Nicméně, už samotný zavřený viadukt dost omezuje dopravu, teď to čekám ještě mnohem horší," obává se řidička Markéta Kalíšková. Podle ní na tom bude v následujících měsících nejhůře Mánesova, po ní pak Senovážné náměstí a zřejmě i silnice u soudu, všechny totiž budou sloužit jako objízdné trasy.

Žižkova i Čechova jsou však ve špatném stavu, a tak by další odklad pouze prodražoval opravy. Náměstek Kamil Calta vyjmenoval, že kompletní obnova obou ulic zahrnuje vybudování nové vozovky, chodníků, kanalizace, vodovodního řadu, veřejného osvětlení i přeložky parovodu. „Obnova Čechovy ulice bude stát na 28,8 milionu korun, oprava Žižkovy třídy pak 21,4 milionu," doplnil náměstek. Na obě akce se podařilo získat peníze z evropských fondů.

Nová zastávka u Domu služeb

Důležitý je ještě fakt, že po skončení oprav ulic už město, respektive dopravní podnik (DP) neobnoví zastávku Žižkova – VŠERS. Přesune se totiž, jak již Deník před časem avizoval, před Dům služeb na kraji Lannovy třídy. I zde začnou práce na nové zastávce o prázdninách. „Cestující tak získají lepší přestupní bod ve směru do centra a k Lannově třídě," vyzdvihl nedávno výhodu nové zastávky, která začne fungovat zřejmě již po skončení letních prázdnin, Slavoj Dolejš, předseda představenstva DP.

Veškeré práce mají skončit až v prosinci, ale ty poslední už se mají týkat pouze částí Čechovy ulice, jinak by mělo být hotovo dříve. „Svoz komunálního odpadu bude zajišťovat zhotovitel stavby (EUROVIA CS) ve spolupráci s firmou .A.S.A., svozové dny se nemění," doplnila na závěr mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.

Pro chodce zůstanou místa po celou dobu rekonstrukce přístupná.