„Tato povinnost se nyní vztahuje i na řízení vozidla od 3,5 tuny. Profesní průkaz ale už nebudou muset mít například vozidla s nejvyšší povolenou rychlostí do 45 km/hod, vojsko, Policie ČR, celníci, hasiči a řidiči zemědělské techniky a zdravotnických vozidel,“ upřesnil tajemník českobudějovického magistrátu Zdeněk Řeřábek.

Profesní řidiči zatím s výměnou ale rozhodně nespěchají. „K dnešnímu dni si požádalo o výměnu pouze 1 764 řidičů, což je číslo téměř alarmující. Zákon říká, že kdo nepožádá o výměnu do konce září, nebude mít už jinou možnost. Takový řidič bude muset složit zkoušky podle nového zákona, jako kdyby nikdy profesní průkaz nevlastnil,“ varuje František Leština z matričního úřadu.

Zákon mění i způsob vydání dokladu. Zatímco dříve se vše uskutečnilo na počkání, nyní se postupuje obdobně jako u řidičského průkazu. Nový doklad řidiči získají za poplatek dvě stě korun do jednoho měsíce.

Žádosti o výměnu uvedeného dokladu nejsou volně přístupné, proto se každý řidič musí dostavit na matriční úřad v Jeronýmově ulici č.1 k jejímu podání osobně a přímo na místě vyřídit veškeré úřední záležitosti.