O rok později Římovští rekord ještě vylepšili a do dutého kmene ve spodní části lípy, která je celkem vysoká 12 metrů, se vměstnalo 55 lidí! Pět fotbalových jedenáctek. Tento rekord je dodnes zapsán v české verzi Guinnessovy knihy rekordů.

To už měla za sebou zelená krasavice, která roste v zahradě před kostelem sv. Ducha v Římově, náročnou léčebnou kúru. „Byla u ní kdysi zděná kazatelna. Ta přišla odstranit, aby do lípy proudil vzduch,“ uvedl starosta Vladimír Koupal. Kdyby obec kazatelnu nedala od kmene pryč, hrozila lípě zkáza, protože uvnitř hnila. Při čištění se vyvezly dva valníky shnilého dřeva a dalšího materiálu.

Celý areál před kostelem v posledních letech podpořila obec zhruba sto tisíci korun, které věnovala na zlepšení zdravotního stavu stromů.

Lip zde roste několik. Stáří Lípy Jana Gurreho se odhaduje na 670 až 680 let. Byla by tedy jako mladý kmínek současnicí českého krále a římského císaře Karla IV.

Je však nazvána po jezuitovi Janu Gurrem, který stál u počátků slávy Římova jako barokního poutního místa. „Traduje se, že Jan Gurre, který na základě božského zjevení poutní místo založil, kvůli lípě posunul umístění kostela o tři metry. Právě pod lípou měl totiž jezuita mít boží vnuknutí.

S římovskou lípou je spojena řada osobností, které toto místo navštívili, například stavitel koněspřežky František Antonín Gerstner, kněz Bohuslav Balbín nebo hudebník Otakar Jeremiáš.

Nyní získala římovská lípa ocenění v anketě Strom roku 2008. „Jde o to, abychom docenili i její duchovní význam,“ zdůraznil už při nominaci lípy do ankety zdejší páter Tomáš Koňařík. Naznačil tak, že úcta k přírodě by měla mít pevné místo v konání každého člověka.