Plánujete založit rodinu, nebo už dokonce čekáte miminko a nyní se dohadujete, jak by se mělo jmenovat? Tak co třeba Dárius, Anthony, Tobias Adin, Berenika či Zita.

I taková neobvyklá jména dostaly nově narozené děti v českobudějovické nemocnici v měsících srpen, září a říjen.

Mluvčí magistrátu Jitka Welzlová sdělila, že se zde v této době narodilo celkem 585 dětí. „Nejvíce jich bylo v srpnu, kdy na svět přišlo 210 dětí (vloni 209), z toho bylo 98 chlapečků (105) a 112 holčiček (104), 5 párů dvojčat (3), 15 dětí se narodilo rodičům, kdy jeden nebo oba jsou cizinci (12) a 81 dětí bylo narozených mimo manželství (82). Na matrice narození bylo v srpnu sepsáno 47 zápisů o určení otcovství s nesezdanými rodiči,“ vyjmenovala několik zajímavých čísel Welzlová.

Mezi málo užívaná nebo neobvyklá jména, pro která se rodiče v srpnu rozhodli, podle ní patří Andrej, Gabriel, Justin Mitchell, Lea, Miley, Berenika a Inka.
Jak se na to dívají ti, kteří nyní rodinu plánují? „Abych řekla pravdu, žádné exotické jméno nehledáme. Spíš by to mohl být nějaký návrat ke kořenům, tím myslím nějaké starší jméno, které je hezké, ale tolik se nepoužívá. Napadá mě Richard nebo Matouš. Horší je to s dívkou, možná by to mohla být Ema nebo Emílie, kdybychom to pak chtěli udělat modernější, mohli bychom jí říkat Emily,“ řekla novomanželka Veronika Krátošková.

Co prý rozhodně nepřipadá v úvahu, je možnost, že by se dítě jmenovalo po jednom z rodičů. „Vím, že v mnoha rodinách je to tradice, a tak jsou zde generace Pepíků, Václavů či Františků. Manžel je Jiří a v tom určitě pokračovat nebudeme, stejně tak s Veronikou,“ doplnila Krátošková.

Pro toho, kdo by se ale přece jen rozhodl pro křestní jméno měně obvyklé, vyjmenovala Jitka Welzlová další, která rodiče dávali v září a říjnu. Byli to Tobias Adin, Dárius, Anthony, Oskar, Sofien, Noemi, Zina, Alexandra, Julie, Alexej, Jonáš, Eliáš, Enrico, Jasmína, Zita, Běta.

Naopak mezi oblíbená jména pro novorozence patří stále Tereza, Natálie, Eliška, u chlapeckých jmen vedou v žebříčku popularity Tomáš, Lukáš, Jan či Jakub.
Ještě pro doplnění v září se narodilo celkem 198 dětí (vloni 237), z toho bylo 107 chlapečků (122) a 91 holčiček (115) a 5 párů dvojčat (8). V říjnu pak 177 dětí (vloni 214), z toho 96 chlapců (114) a 81 dívek (100) a 1 pár dvojčat (6).

Jména obvyklá i neobyvklá

Oblíbená dívčí jména: Tereza, Eliška, Adéla, Natálie, Nela, Elen
Oblíbená chlapecká jména: Tomáš, Matyáš, Jan, Jakub, Ondřej, Lukáš, Filip, Štěpán a Adam
Méně obvyklá jména z českobudějovické porodnice: Sofien, Noemi, Zina, Jonáš, Eliáš, Enrico, Jasmína, Zita, Dárius, Tobias Adin, Berenika

Čtěte také