V tomto roce jihočeská mordparta řešila celkem deset zločinů. Vesměs šlo o vraždy, jednu ve stádiu pokusu a jeden případ byl dokonce vymyšlený, i to se podařilo zkušeným kriminalistům odhalit. Jednalo se o zpackanou sebevraždu. Nejčastější vražednou zbraní roku 2001 se stal kuchyňský nůž a kupodivu k němu sahali i pachatelé mužského pohlaví. Legálně drženou zbraní zemřeli dva policisté, v jednom případě vrah použil sekeru, jedna vražda nebyla pro nedostatek důkazů objasněna.

Oproti roku 2000 kriminalisté šetřili o čtyři skutky méně, nebyl zaznamenán žádný případ nájemné vraždy. Převažovaly vraždy mezi blízkými osobami, vesměs rodinnými příslušníky. Ve dvou případech zemřeli hned dva lidé.

Četnost nápadu v roce 2001 na jednotlivých okresech:

Českobudějovicko – 1 vražda, 1 pokus
Českokrumlovsko – 0
Jindřihohradecko – 2 vraždy
Písecko – 4 vraždy, 1 pokus
Prachaticko – 0
Strakonicko – 1 pokus (později zjištěno, že skutek byl vymyšlený ze msty k rodičům)
Táborsko – 2 vraždy

Případy jihočeských kriminalistů v roce 2001.Případy jihočeských kriminalistů v roce 2001.Zdroj: Deník/ Redakce

Na prvním případu bylo zajímavé, že pachatel Robert Nezbeda z Písku byl vyšetřován na svobodě, sám a dobrovolně přišel ráno po skutku a nahlásil se. „Nebylo nutné ho tak vzít do vazby, k vraždě družky se doznal, a proto jsme ho vyšetřovali na svobodě,“ vysvětlil major Jiří Růžička. „Nehrozilo ani jeho skrývání, ani další páchání trestné činnosti,“ dodal na vysvětlenou major Václav Hýsek.

Divné je podle nich, že vrah stejně jako v dalších čtyřech případech sáhl po noži. „Je to zvláštní volba pro muže, z devadesáti procent bodnořezné zbraně volí totiž pachatelky něžného pohlaví,“ upozornil bývalý operativec Hýsek. „A ženy se vždy trefí, obranný akt v kuchyni a nůž s téměř stoprocentní přesností skončí v srdci muže, či sokyně v lásce,“ doplnil kolegu vyšetřovatel Růžička. Muži se podle nich z praxe přiklánějí častěji k fyzickému násilí.

Další společným faktem kromě použití nožů jako vražedné zbraně je, že většině vražd z roku 2001 předcházela slovní rozepře mezi pachatelem a obětí. Bylo tomu tak i v případě, který se odehrál na sídlišti Hliník v Třeboni 4. dubna. „Zde Jiří Zimmerman úmyslně usmrtil mnohočetnými bodnořeznými ranami do oblasti hrudníku, předloktí, plochy krku a do obličejové části svého otce jmenovce, doktora Jiřího Zimmermana,“ upřesnil.

20. prosince 2000 nalezl kamioňák v odpadkovém koši na odpočívadle v Dolním Dvořišti živého novorozence ženského pohlaví v igelitové tašce.
Historické zločiny, z kterých mrazí. Novorozeně v koši i mrtvola zasypaná vápnem

Chtěl zamaskovat sebevraždu

Tří neznámí pachatelé měli 6. dubna kolem 21. hodin unést na Domažlicku poškozeného Jiřího J.. „Dva ho podle jeho informací drželi a třetí svázal, potom ho donutili nasednout do jeho vozu Škoda favorit a potom ho jeden z nich odvezl k rybníku Mlýnský v katastru obce Drahonice na Strakonicku,“ přiblížil prvotní informace Hýsek.

Další dva za nimi jeli svým vozem. Na místě se ho měli pokusit usmrtit nevšedním způsobem. „K rybníku dorazili kolem 23. hodiny, škodovku postavili ke středu rybníka a na místo spolujezdce umístili plynovou bombu, kterou zapálili a svázaného Jiřího J. ve voze uzamkli a automobil s hořícím interiérem uvedli do pohybu tak, že vjel do rybníka a potom se i s poškozeným potopil,“ popisoval dále.

Poškozenému se údajně podařilo vyprostit se z provazu a otevřít dveře. „Měl tak uniknout smrti a doplavat na břeh. Potom na silnici zastavit projíždějící auto a vše doma ohlásit po ošetření zranění,“ shrnul.

Na ošetření do nemocnice ho odvezl otec. „V Domažlicích ho hospitalizovali s popáleninami na rukou, pachatelé mu měli vzít i mobilní telefon a z místa činu odjet svým vozem, dosud nezjištěné značky. Celý příběh byl však vymyšlený,“ prozradil bývalý operativec.

Kluk měl tenkrát doma problémy s rodiči. „Od samého začátku nám informace neseděly, i ta zbytečně dlouhá cesta a další detaily. On chtěl spáchat sebevraždu, na poslední chvíli si to rozmyslel, když se auto potopilo, tak vylezl na střechu, zachránil se a vrátil se domů. Pak přišel s báchorkou, aby vše maskoval,“ sdělil odhalení.

Informace neseděly

Na odhalení tohoto podvodu měli velký podíl kriminalisté ze Strakonic, kteří vypátrali záznamy z videokamer z čerpacích stanic po cestě a sehnali i svědky. „Vydali se po trase, kterou popsal a všude se ptali, nakonec zjistili, že byl ve voze sám a plynovou bombu si zakoupil u jedné z benzinek osobně,“ upřesnil Václav Hýsek s tím, že nakonec se pod tíhou důkazů sám 18. dubna doznal k podvodu.

Při opětovném výslechu uvedl, že si celý děj vymyslel. „Chtěl se pomstít rodičům a spáchat sebevraždu utopením ve svém autě. Před jeho potopením škrtl sirkou a došlo k výbuchu uvnitř, v šoku si to asi rozmyslel a potom se rychle zachránil,“ dodal. Podle kriminalistů šlo o velmi zajímavý případ, který neměl na jihu obdoby. „Velice zajímavé bylo provedení a automobil měl po výbuchu zvláštně vypouklou karoserii u dveří, na to nikdy nezapomene,“ sdělili.

Ilustrační foto.
Devadesátky na jihu: Žena přežila průstřel hlavy, vraha našli až v krematoriu

Při výkonu služby zastřelil dva policisty

Policisté vyjížděli 17. dubna k rodinné vile na návrší v Protivíně, aby prověřili oznámení o znásilnění, porušování domovní svobody, nebezpečné vyhrožování a nedovolené ozbrojování. Toho dne ve dvě hodiny v noci přijela místní podnikatelka Jaroslava Jůzová na policejní stanici a osobně o všem referovala. Do jejího bydliště 16. dubna po 22. hodině násilně vnikl její bývalý manžel František (45). „Zde neoprávněně setrval, poškozené opakovaně vyhrožoval zabití a v době od 23 do 1:45 hodin ji měl nutit k opakovanému pohlavnímu styku,“ popsal její sdělení Hýsek.

Žena měla využít jeho nepozornosti před 2. hodinou ranní, utéci z objektu a odjet vozem značky Volvo na obvodní oddělení. „Po podání vysvětlení s poškozenou do místa jejího bydliště vyjela dvoučlenná protivínská hlídka, ta si vyžádala pomoc výjezdové skupiny z Písku ve složení kriminalista, vyšetřovatel a technik,“ dodal s tím, že šlo celkem o pět zasahujících policistů.

Schovával se pod stolem

Policisté s ní prohledali dům, v domnění, že už jej pachatel opustil. Ale kolem 5.20 ráno z pracovny v podlaží vyběhl z úkrytu z pod psacího stolu. „Křičel a pronásledoval exmanželku po domě. Ta před ním nakonec utekla opět z domu. Poté postřelil dva policisty z protivínského oddělení do hlavy a zaútočil i na píseckého kriminalistu, který utrpěl střelná poranění hrudníku a zakrvácení dutiny břišní,“ přiblížil dále.

Písecký kriminalista praporčík Daniel Stýblo (31) zemřel na místě, praporčík Ivo Marek (29) podlehl střelným poraněním mozku po převozu do českobudějovické nemocnice téhož dne ve 12:50 hodin. Podporučík Marek Páral útok přežil. Oba zavražděné příslušníky i zraněného policistu tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross jmenoval do hodnosti poručíků.

Střelec František Jůza zemřel tři dni po útoku (20. dubna) v podvečer v pražském IKEMu. „Stalo se tak na následky sebevražedného jednání, ke kterému došlo v obývacím pokoji domu, kdy legálně drženým revolverem ČZ Brno ráže 38 speciál, který použil ke svému řádění, otočil také proti sobě a způsobil si střelné poranění hlavy,“ dodal major Růžička.

Na místě tragédie protivínští policisté každoročně tento den pořádají pietní akt a vzpomínají na zesnulé kolegy. Ivo Marek má na služebně i pamětní desku s fotografií.

Ilustrační foto.
Vraždy z roku 1997: Jihočeši neunesli tíhu viny a po činu spáchali sebevraždu

Vznikla nadace pomáhající rodinám

Tento tragický případ, ač v pozadí velmi smutné události pro jihočeské policisty, má podle policejního mluvčího Milana Bajcury za důsledek i pozitivní činnost, díky němu se dostala do všeobecného povědomí Nadace policistů a hasičů podporující rodiny pozůstalých (www.nadacepah.cz). „Kdy do fondu přispívají nejen samotní záchranáři, ale i široká veřejnost,“ vysvětlil.

Ředitel nadace Vladimír Šutera se každodenní činností snaží připomínat, že policisté a hasiči, kteří zemřeli při výkonu zaměstnání, mají své manželky/ly a děti určitým způsobem podpořené v jejich nelehké životní situaci. „Nadace kromě finančního zajištění organizuje setkání rodin zasažených podobnou tragédií a mimo jiné třeba i letní pobyty pro děti,“ dodal Bajcura.

Na její konto přispívají různé společnosti, pojišťovny a sportovní kluby. „Jako příkladem lze uvést, že již třináct let organizuje hokejový klub HC Sparta Praha vždy dva benefiční zápasy v roce v duchu „Sparta vzdává hold“, kdy je současně předáván na účet zmíněné nadace finanční dar,“ uvedl mluvčí policie.

K vraždě se nikdy nepřiznal, chyběly důkazy

Svou sestřenici pravděpodobně odpravil nožem v rodinném domě v Táboře v srpnu 2001, k činu se však nádražák Jiří M. nikdy nepřiznal. Bydleli společně v Čekanicích v Průběžné ulici. „Na místě jsme našli i nějaké stopy na parapetu, jak tam někdo lezl oknem, protože dveře byly zamčené. Oběť navíc ležela v dost zvláštní poloze, ruce roztažené do kříže přikrytá v posteli,“ vzpomněl si Václav Hýsek.

Ačkoliv nikdy vraždu nepotvrdil, sáhl si její bratranec Jiří posléze na život. „I to mohlo nasvědčovat jeho vině, i když se nikdy nepřiznal, trápilo ho svědomí,“ míní.

Tento případ tehdy dávali do souvislosti i s vraždami manželů Jaroslava a Dany Stodolových. „Poškozenou totiž svědci viděli se ženou odpovídající popisu známé sériové vražedkyně, měla ji údajně půjčovat peníze, ale to se také nikdy neprokázalo,“ uvedl Růžička.

Odložený případ chtěl vyšetřovatel ještě jednou otevírat. „Ale nebylo dostatek důkazů ani proti Stodolovým, ani proti podezřelému bratrancovi, přestože na klíčích, které se pak našly v trávě, byla prokazatelně jeho pachová stopa,“ uzavřel major.