Leden. V primátorově kanceláři našli odpolech.LEDEN. Primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (na snímku) oznámil, že v jeho pracovně na radnici byl skrytý funkční nezákonný odposlech. V provozu byl zřejmě několik let. Zařízení v úterý 15. ledna objevili a zajistili policisté. Demontáž jim trvala několik hodin, protože museli rozebrat nábytek, vystěhovat trezor a manipulovat s elektroinstalací..

.

Únor. Krajský radní Václav Kučera rezignoval kvůli spolupráci s Stb.ÚNOR. Uvolněný krajský radní pro rozvoj venkova a životní prostředí Václav Kučera (KSČM, na snímku) na svou funkci rezignoval. Oznámil to 26. února po smírčím jednání se sociálními demokraty, kteří si komunisty po podzimních volbách v roce 2012 vybrali jako koaličního partnera pro řízení kraje. Václav Kučera rezignoval po zveřejnění informací o jeho spolupráci se Státní bezpečností za minulého režimu.

.

.

.

Březen. Autobus narazil do pošty na Senovážném náměstí.BŘEZEN. Osmatřicetiletý řidič budějovické MHD David L. 28. března kolem půl sedmé ráno naboural autobusem linky číslo 6 do budovy pošty na Senovážném náměstí. Vezl 
17 lidí. Všichni kromě něj naštěstí vyvázli bez zranění. On sám si lehce poranil hlavu o volant, jednu cestující museli lékaři uklidňovat kvůli šoku. Za příčinu svého selhání označil řidič náhlou zdravotní indispozici.

.

Duben. Jiří Hájíček získal prestižní cenu Magnesia Litera.DUBEN. V Březí hrával s klukama fotbal. Z vesnice jeho dětství zbyla dnes u Temelína cedule na autobusové zastávce a kaplička. Do knihy Rybí krev vepsal příběh Hany a jejích kamarádek, na jehož pozadí se staví jaderná elektrárna, pod vodou kvůli Hněvkovické přehradě mizí vesnice 
a s nimi paměť krajiny. Na svůj svátek, 24. dubna, dostal Jiří Hájíček (na snímku) za tento román cenu Kniha roku 
v prestižní soutěži Magnesia Litera.

.

.

.

Květen. Budějovičtí se začali zabývat otázkou, kam umístit sochu Přemysla Otakara II.KVĚTEN. Piaristické, nebo centrální náměstí? Budějovičtí se 
v květnu začali dohadovat, na kterou část města bude shlížet zakladatel Budějovic Přemysl Otakar II. Respektive jeho socha, kterou městu k blížícímu se 750. výročí založení věnuje sochař František Postl (na snímku). V anketě, kterou vyhlásilo město, nejvíc obyvatel hlasovalo pro Piaristické náměstí (280 lidí). Na druhém místě se vyslovili pro hlavní náměstí před radnicí (93).

.

.

.

.

Červen. Povodně na Budějovicku.ČERVEN. Ve druhém červnovém dni vtrhla mnoha lidem na Českobudějovicku domů velká voda. Jako první plavaly Hrdějovice. Vodní živel kromě jiného zaplavil náves a silnici do Budějovic, kde znehybněl několik aut a komunikaci uzavřel. Voda ohrožovala i Češnovické, v Českých Budějovicích zaplavila například garáže na Pražském předměstí. Škody povodeň způsobila kromě dalších obcí 
i v Týně nad Vltavou. Například dům výtvarníka Ladislava Hodného (na snímku)  se změnil v jedno velké jezero.

Léto. Bitky extremistů s policií na sídlišti Máj.LÉTO. Sobotní demonstrace 29. června v Českých Budějovicích se změnila v bitvu. Extremisté se na sídlišti Máj drsně střetli s policií. Čtyři desítky zadržených osob, létající kameny, slzný plyn, policejní těžkooděnci, více než deset zraněných, tisíce přihlížejících. Demonstrace, která měla upozornit na problémy budějovického Máje, se změnila v pouliční vřavu. Skupina extremistů se po zastávce na náměstí přesunula právě na sídliště. Zde se střetla s policií. Policejní těžkooděnci měli ve městě kvůli akcím extremistů i dalších lidí pohotovost ještě po několik následujících letních víkendů.

Červenec. Zrodil se klub HC Motor.ČERVENEC. Po týdnech nejistoty a nezodpovězených otázek se České Budějovice v červenci znovu staly hokejovým městem. Nově založená společnost HC Motor České Budějovice, a. s., získala z Hradce Králové prvoligovou licenci. V Budvar aréně se tak po konci extraligového hokeje začala hrát druhá nejvyšší hokejová soutěž.
.

.

Srpen. Režisér Jan Svěrák natáčel na Hluboké, na snímku s Tomášem Klusem.SRPEN. Tři bratři se jmenuje hudební romantická pohádka, kterou ve druhém prázdninovém měsíci natáčel režisér Jan Svěrák (na snímku vpravo) na zámku Hluboká. Držitel Oscara za snímek Kolja spojil tři minioperky 
z pořadu Hodina zpěvu, jenž připravuje s jeho otcem Zdeňkem Jaroslav Uhlíř. Přidal 
k nim příběh tří bratrů, kteří se musí zbavit špatných vlastností, aby si zasloužili lásku. Natáčelo se také na Strakonicku. Hlavní role mají Tomáš Klus (na snímku s režisérem), Vojtěch Dyk a Zdeněk Piškula. Premiéra filmu je plánována na léto 2014.

Září. Dálnice D3 nabírá další zdržení.ZÁŘÍ. Chystaná stavba dálnice D3 u Českých Budějovic nabrala další zdržení. Roky slibovaná komunikace narazila na velkou překážku nedaleko Hůr. Trasu tu blokovalo logistické centrum. Potvrdil to Martin Tůma, zástupce vedoucího budějovického stavebního úřadu. Problém byl v tom, že stát se zatím nedokázal s vlastníky logistického centra domluvit a vykoupit potřebné pozemky. „Nedošlo k dohodě s majiteli, vedeme vyvlastňovací řízení," řekl v září Českobudějovickému deníku Martin Tůma s tím, že kvůli vyvlastňování se vše zdrží. „Ano, brzdí to stavbu dálnice řádově o měsíce," přitakal.

Říjen. Volby do Poslanecké sněmovny. Jižní Čechy mají 12 poslanců.ŘÍJEN. Koncem října žilo Českobudějovicko, stejně jako zbytek republiky, volbami do Poslanecké sněmovny. Jihočeši do dolní komory parlamentu nominovali celkem 12 poslanců. Na Českobudějovicku volby skončily s následujícím výsledkem: 1. ČSSD (18,38 % hlasů), 2. ANO 2011 (17,91 %), 3. TOP 09 (14,70 %), 4. KSČM (14,63 %), 5. ODS (8,44 %). Asi největším překvapením byl úspěch Jana Zahradníka, kterého preferenční hlasy katapultovaly do Sněmovny z 11. místa jihočeské kandidátky ODS. „Jako poslanec se chci věnovat především jihočeským tématům, například dálnici D3," řekl.

Listopad. Budějovičtí radní oznámili plán na rozšíření placených parkovacích zón ve městě.LISTOPAD. Nemilé překvapení čekalo v listopadu na obyvatele Českých Budějovic, kteří byli zvyklí bezplatně parkovat v ulici F. A. Gerstnera. Stání na dvaceti příčných parkovacích místech u KOH-I-NOORu přestalo být bezplatné. Za hodinu parkování tady motoristé zaplatí 10 korun. Budějovičtí radní zároveň odsouhlasili další plány související s parkováním ve městě, především rozšíření zón placeného stání.
.

Prosinec. Česko zpívá koledy.PROSINEC. Nejznámější české koledy zněly ve středu 11. prosince úderem 18. hodiny na dvanácti místech na Budějovicku. Stalo se tak při tradiční a stále oblíbenější akci našeho Deníku nazvané Česko zpívá koledy. Zanotovaly si tisíce lidí na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. – zde dokonce pod dohledem kamer Šlágr TV, v Týně nad Vltavou, Trhových Svinech, Lišově, Rudolfově, Jankově, Strážkovicích, Srubci, Hluboké nad Vltavou a Mladošovicích. Přidali se také klienti domovů pro seniory na českobudějovickém Máji a ve Chvalkově. Příště, 10. 12. 2014, se přidejte i vy!