To platí třeba pro chataře ze Spojených osad stropnických, z nichž část se sešla na Štědrý den dopoledne v restauraci Vatikán ke zpívání koled.
Čekají tady takto na Ježíška už od roku 1987. Předtím se scházeli v Masných krámech, než jisté orgány začaly mít výhrady proti zpěvu „církevních písní“ ve veřejných místnostech. Pak se pokojně přesunuli do Dukly, jak se tehdy Vatikán nazýval. Za statečnějším vedoucím.

Další osadníci si koledy zazpívali na Štědrý den v hospodě v Doudlebech a na Boží hod u nich „doma“ ve Stropnici, kde bylo asi třicet, pětatřicet lidí plus pět kytar a dvě basy. Na Štěpána vyrazili na procházku, společně poobědvali a zpívali dál…

Zasáhl vůbec čas nějak tuhle slavnou pospolitost tří chatových osad – Údolí kamarádů, Šťastná hvězda a Sokolí hnízdo?! Drží ještě nějaké další tradice vedle vánočního zpívání?

„Určitě,“ říká šerif Údolí kamarádů Vladimír Cahák. V jeho osadě v sezoně tak pětkrát týdně posedí a zabrnkají si. V pátek se k jejich ohňům přidávají další. „Až ale jednou skončí sedmdesátiletý Pepa Langmann, bude to asi horší…,“ myslí si Cahák. Loni jim zemřel šerif Šťastné hvězdy Robert Lošek, a chybí. „To byl uznávaný tramp, brali ho jako takového krajského šerifa. Já jsem pořád spíš předseda Tělovýchovné jednoty Chatař Dolní Stropnice,“ dodává Cahák.

Základní parta v osadách na Stropnici navzdory času pořád drží pospolu. Každý týden mají nějakou akci. Jezdí na vodu, slaví letní Vánoce, narozeniny individuální a všechny kulaté v roce ještě jednou dohromady (loni bylo takových oslavenců osm!). Po sezoně mají dopitnou – za to, co vydělá jejich osadní bouda, v níž se coby obsluha střídají, jak má kdo volno.Vyjíždějí na kolech, třeba 9. května jeli letos už potřicáté fit jízdu z Budějovic na Stropnici – přes spřátelenou osadu Rechle, kde jim k posílení upekli buřty.

Jezdí se koupat do Gmündu, razí do Alp, nepohrdnou ovšem tak dvakrát ročně ani Šumavou. Loni měli už 24. ročník turnaje veteránů v nohejbalu. Střídají se s Yukonem a Rechlemi v pořádání volejbalových klání. Dvakrát za rok si jezdí hrát kuželky do Nové Vsi. Na závěr prázdnin udělali dětský den pro asi 35 dětí. Předloni při Mikuláši dokonce vjel někdo na koni do hospody, až měli strach, jestli se koník nesplaší…
„Zdravé jádro“ tenhle život pořád baví. I na Stropnici ale přibývá chat, které majitelé odemykají už jen sezonně. Celoročně se tu „víkenduje“ už jen tak v osmi. Co naděláš…

Radost z kamarádské pospolitosti v přírodě to ale pravověrným „sosákům“ nebere.