Nádvoří a zdi hlubockého zámku uslyší a uvidí letošní léto věčný příběh lásky mladých milenců a nenávisti dvou znepřátelených rodů Monteků a Capuletů podle předlohy Williama Shakespeara. Premiéra je zítra od 21 hodin. Pod muzikálové zpracování lásky, která přežila i smrt, se podepisují skladatel Zdeněk Barták, textař Eduard Krečmar a režisér David Cody.

Poprvé byl muzikál uveden ve Státní opeře v Soulu v srpnu 2002, kde je stále na repertoáru. Získal dokonce cenu Grand Prix 2002 v kategorii Nejlepší muzikál asijského kontinentu. Právě zmiňovaná trojice tvůrců vytvořila souhru, která se u známých literárních či filmových adaptací málokdy podaří.

Zbytečné džíny

„Úplně nádherně tady korespondují Shakespearův jazyk, Krečmarův text a Bartákova nádherná hudba poetikou a mnohovrstevnatostí geniálního příběhu. Myslím si, že je zbytečné pouštět se do experimentů a dělat nadčasovost za pomoci džín. Ta je totiž v samotném příběhu,“ vysvětluje David Cody.

„Stejně tak šermířské souboje a ohně nejsou účelové, patří do doby. Z té Shakerspearovy rozvětvené detektivky se nám podařilo ubírat se cestou Romea a Julie a filozofií, kterou příběh přináší. A to vše, aniž by ztratil na svém půvabu,“ vysvětlil režisér.

Hudební podklady navíc upravil do melodramatických částí, aby podpořil jeho dramatickou stránku. Příběh tak získává větší spád a náboj. Diváka na chvíli pozastaví činoherní pasáž, ale hudba jej vede.

Režijní zkušenost Codyho potvrzují předchozí úspěšné muzikály Sněhurka a sedm trpaslíků nebo Noc na Karlštejně, pro kterou zvolil také scénu na nádvoří Hluboké. „Tentokrát nebudeme mít pódium. Výtvarně a světelně upravené kulisy splynou s prostředím nádvoří. Získáváme dynamičtější prostor. Scény se tak mohou přelévat jedna do druhé, což umožňuje udržet napětí nebo naopak někde zase zvolnit,“ dodává s tím, že na scéně se bude pohybovat téměř 40 účinkujících.

Do hlavních rolí obsadil mladé neokoukané tváře. „Z konkursu se nám podařilo dokonce vybrat lidi typově. V operním prostředí mi někdy vadí, že mladého člověka zpívá sólista, který do děje příliš nesedí. Když my máme Julii, tak je to skutečná Julie a Romeo je fakt Romeo, a to v obou alternacích. Sázím na typovost, protože pomůže příběhu a je daleko více přesvědčivý,“ doplňuje režisér a jeho slova potvrzuje protagonista syna rodu Capuletů.

Žije Romeem

„Po prázdninách jdu studovat ekonomii, ale teď žiju Romeem. Myslím, že to samé, co prožíváme na jevišti, se odehrává stejně tak dneska ve vztazích dvou mladých lidí kdekoli na světě. Ze všech provedení se mi nelíbilo filmové zpracování s di Capriem. Chyběla tam něžnost. Bitky ukázal film jako surovou zákeřnost, ale ve skutečnosti to byl spíš sport. Jako my jdeme do kina, šli si mladí kluci tehdy zašermovat,“ říká skoro dvacetiletý Jan Kopečný, finalista SuperStar.

Také pro jeho divadelní partnerku Zuzanu Benešovou je scénické ztvárnění pěveckých árií premiérou. „Výhodou pro mě byly hodiny herectví na konzervatoři. Julie a Rusalka jsou moje vysněné role. Takže se mi začínají plnit,“ prozrazuje. Zpívané pasáže sice hodnotí jako těžké, zdaleka však ne tak fyzicky náročné jako převlékání se do těžkých kostýmů. „A snad nejtěžší pro mě bylo smířit se s milostnými scénami a neustálým líbáním Romea. Ale už jsem si zvykla, líbí se mi to a docela si to užívám,“ podotýká Zuzka.

Muzikál se bude hrát sedmnáctkrát, vždy od 21 hodin ve středu, pátek a sobotu. Představení se koná i při mírně nepříznivém počasí. Vstupenky stojí 400 korun.