Úřad zodpovídá za rozdělování evropských dotací v Jihočeském a Plzeňském kraji. Policie zmíněné úředníky obvinila hned z několika trestných činů. Oběma nyní hrozí až dvanáct let vězení. Jsou podezřelí z machinací při rozdělování dotací.

Policie šetří již několik měsíců rozdělování dotací z regionálního operačního programu, kterým do jihozápadních Čech přiteklo už několik miliard korun. Podle dosavadních informací se zdá, že mohlo dojít k dodatečným změnám v procesu hodnocení žádostí v průběhu tak zvané 5. výzvy. Zmínění úředníci jsou obviněni z machinací, které mohly mít vliv až na stovky milionů korun. V 5. výzvě měl ROP rozdělit 3,7 miliardy korun.

V polovině února se uskutečnilo jednání na úrovni ministrů vnitra a financí za účasti hejtmanů Jihočeského a Plzeňského kraje, policejního prezidenta a mimo jiné také ředitele regionální rady. Reagovalo na skutečnosti, zjištěné po zabavení počítačů, které používali úředníci ROPu. Úřad regionální rady byl vyzván, aby doložil a vysvětlil veškeré změny v procesu hodnocení. To může mít na některé žádosti zásadní dopad. "Tento proces ještě probíhá. Jeho výsledek bude mít vliv na rozhodnutí o případném znovu posouzení žádostí," uvedl Jakub Haas, zástupce tiskového mluvčího ministerstva financí. Haas dodal, že se to může týkat již podaných, respektive úspěšných žádostí.

Protikorupční policie se při zkoumání způsobu přidělování dotací dostala již tak daleko, že dva vedoucí pracovníky Úřadu regionální rady Jihozápad obvinila v pondělí z několika trestných činů, spáchaných ve formě spolupachatelství.

První informace, kterou podal Deníku Adam Kotalík, tiskový mluvčí Regionální rady soudržnosti Jihozápad, hovořila o tom, že proti nikomu trestní stíhání zahájeno nebylo. „Mohu potvrdit, že oba zmínění pracovníci úřadu byli dnes policií předvoláni k podání vysvětlení ve věci, kterou policie šetří,“ řekl původně Kotalík a dodal, že podle informací, které má k dispozici, nebylo dosud proti nikomu zahájeno trestní stíhání.

Policie však odpoledne informovala o tom, že dvěma lidem sdělila obvinění. "Jedná se konkrétně o trestné činy zneužívání pravomoci veřejného činitele, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a poškozování zájmů Evropských společenství," vysvětlil mluvčí útvaru protikorupční policie Roman Skřepek.

Nejvyšší představitelkou regionu soudržnosti je hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová. Pro Deník Emmerová uvedla, že v úterý svolá plzeňskou část kontrolního výboru Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad. Společně s jejími členy chce posoudit všechny dosavadní informace průběhu vyšetřování takzvané 5. výzvy, ve které se rozdělovaly zkoumané dotace. Emmerová chce v kontrolním výboru hovořit také o informacích, které souvisejí s 6.výzvou, která se také bude prověřovat. Dle výsledků zasedání se následně svolá i celý kontrolní výbor Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

Smlouvy o přidělení dotací se do skončení vyšetřování podle Emmerové podpisovat nebudou. Zda se budou některé smlouvy přezkoumávat, rozhodne kontrolní výbor.

Článek budeme průběžně aktualizovat.