Na jihu Čech se tak letos opraví 107 kilometrů silnic druhých tříd za 313 milionů korun a 115 kilometrů silnic třetích tříd za 298 milionů korun. „Opravy komunikací druhých tříd bychom rádi uskutečnili od května do července a třetích tříd od srpna do října,“ nastínil plány vicehejtman Martin Kuba.
Kromě kraje uspěly se svými žádostmi i jednotlivé obce a města na Českobudějovicku.

Nový povrch dostane například Vodárenská ulice v Borovanech. Město na její opravu získalo dotaci kolem dvaceti milionů korun.
„Před nedávnem byla ta ulice spravená. Jenže pak se musely dodělat kanalizační přípojky a začalo se do toho znovu vrtat,“ popsal místní obyvatel Pavel Baráček.

Problémy s hlukem

Podle něj tudy projíždí tudy hodně nákladních aut, které míří na skládku komunálního odpadu v Růžově. Když jedou auta přes výmoly nenaložená, vydávají jejich korby velký hluk a to dokonce i v noci.

„Teď jsou navíc ty díry plné vody, takže máme kvůli tomu ohozenou fasádu,“ postěžoval si Baráček. S rekonstrukcí by rádi Borovanští začali už příští měsíc. Kromě Vodárenské ulice plánují spravit i místní komunikaci Padělky.

Na opravenou silnici a nové chodníky se mohou letos těšit i obyvatelé Byňova a Údolí u Nových Hradů.

„Podařilo se nám získat dotaci přibližně 10, 5 milionu korun. Stavět začneme někdy během léta,“ potvrdil novohradský starosta Vladimír Hokr. Rekonstrukci by chtěli Novohradští stihnout do září.

Se svou žádostí do regionálního operačního programu Jihozápad uspělo i město Zliv.

„Získali jsme něco přes čtyři miliony korun na opravu silnice do Zahájí. Rádi bychom se do toho pustili už během dubna až května,“ vysvětlil starosta Jiří Štabrňák. Termín dokončení mají Zlivští stanoven do konce června.

Dojde i na chodníky

Úspěšným žadatelem bylo v letošním roce i město Lišov. To připravuje opravu části místní komunikace Přívorka. „Jedná se asi o 350 metrů povrchu, který vede z hlavní silnice na vedlejší. Uděláme zde nové chodníky a E.ON rovněž vymění kabely vysokého i nízkého napětí,“ popsal aktuální stav starosta Václav Chmel. Náklady na rekonstrukci se pohybují kolem pěti milionů korun. Stavební práce by Lišovští rádi zahájili už začátkem dubna.
Oprava komunikace Přívorka je pro ně důležitá i z toho důvodu, že na jejím konci se nyní připravují inženýrské sítě pro třicet tři nových rodinných domků. Na tuto lokalitu bezprostředně navazuje další, kde vyroste v budoucnu dalších čtyřicet domů.