Jejich pětileté fence Sáře se totiž narodilo v polovině července 13 potomků, devět holek a čtyři kluci. Všichni se teď mají čile k světu, a když je hezky, tahají po zahradě tenisáky a berou útokem túje. „Je to taková demoliční četa,“ říká hrdá majitelka, která dostala kvůli této mimořádné události od svého šéfa dvouměsíční volno: psí mateřskou dovolenou.

Byla jako sud

Když přišla se Sárou ještě před narozením štěňat k veterináři na ultrazvuk, dozvěděla se, že jich bude sedm. „Řekla jsem, paráda, to bude tak akorát. Sice byla jako sud, ale dostali jsme předtím vynadáno, že ji moc krmíme a je tlustá, tak jsem to přičítala tomu,“ usmívá se Dana Nedvědová.

Ovšem to, že se Sáře nakonec narodilo 13 potomků, pro majitelku zase takovým překvapením nebylo. Nestalo se to totiž poprvé. Už před dvěma lety, když rodila Sára poprvé, přivedla na svět 13 štěňat, z nichž však jedno brzy zemřelo.

Zbylo jich tehdy tedy šest kluků a šest holek. S výjimkou fenky Adély, kterou si majitelé nechali, skončila všechna štěňata pryč. Dvě z nich jsou například v Německu a další třeba v Praze nebo Mladé Boleslavi. V Dubičném ani blízkém okolí nezůstalo žádné z nich.

Současný porod, který se konal za asistence veterinářky, trval zhruba deset hodin. Žádné problémy však při něm nenastaly. Do třech týdnů věku okupovala smečka místnost v domě, kde měla vytvořenou postel ze staré skříně. „Do třech týdnů si totiž štěňata neudrží tělesnou teplotu, ale jakmile tahle doba uplynula, tak šupajdila do garáže,“ vysvětluje majitelka. Žádná jména svým „rotvíkům“, jak smečce láskyplně říká, vybírat nebude. Měla by totiž problém se jich potom zbavit. „Minule jsme jedno štěně pojmenovali Adélka, a museli jsme si ji pak nechat, prostě ji nešlo dát pryč,“ vzpomíná Nedvědová.

Všechna štěňata slyší na jméno Sára, tak totiž volá majitelka na jejich maminku a mrňousové běží vždycky za ní jako vlna. Protože je jim však teprve pět týdnů, tak o sebe ještě často zakopávají a pohled na ně působí velice komicky. Jejich největším spojencem je o měsíc starší kotě, se kterým sdílejí společné prostory a tráví čas vzájemnými hrami a škádlením. Kromě rotvajlerů a kočky vlastní Dana Nedvědová ještě devítiletou fenku srnčího ratlíka Stacy.

Fenka Sára pochází z chovné stanice a rodokmen má i otec štěňat. „Zatím se nám ozvali čtyři jistí zájemci a několik dalších lidí volalo. Všechna štěňata však ještě rozebraná nejsou, tak pokud by měl o ně některý ze čtenářů Deníku zájem, tak mě může zkontaktovat na čísle 607 770 371," uzavírá Dana Nedvědová.