Most je z roku 1892 a už zcela nevyhovuje současnému dopravnímu zatížení. Mnoho řidičů totiž častěji volí cestu přes Roudné a Vidov, aby se vyhli dopravním zácpám v krajské metropoli.

Nový most se o několik metrů rozšíří a přinese více bezpečí i chodcům. „Plánovaná délka mostu je 48,2 metrů a šířka dvanáct metrů. Na obou stranách budou chodníky široké jeden a čtvrt metru,“ upřesnila rozměry budoucího mostu mluvčí jihočeského krajského úřadu Maria Ptáčková.

Podle plánovaných termínů by stavba měla začít letos v květnu a skončit v červenci příštího roku. Roudenští jsou však mírně skeptičtí. „Mluvilo se o tom, že se měl opravovat už minulý rok, zatím se tu ale nic neděje a nic o tom ještě nevíme,“ říkají místní.

Stavba nového mostu potrvá patnáct měsíců. Kromě demolice stávajícího mostního objektu si stavba vyžádá i vybudování dočasné objížďky a provizorního přemostění.

Kromě řidičů by měli zbystřit pozornost i rodiče malých dětí. „Objížďka povede kolem školky, těžká technika tudy ale snad projíždět nebude,“ zmínil starosta Roudného Gustav Had s tím, že provizorní most by měl sloužit osobní dopravě i cestujícím v autobusech MHD.

Z šesti mostů v jižních Čechách, které plánuje kraj opravit, bude nový most v Roudném zřejmě finančně nejnáročnější. Vyžádá si desítky milionů korun.
„Už bylo zahájeno výběrové řízení na dodavatele stavby,“ upřesnila Ptáčková.

Jihočeský kraj se uchází o podporu z evropských zdrojů. Pakliže bude žádost schválena evropské peníze pokryjí 92,5 procent celkové investice.