Volby skončily, tak můžete veřejně říct, koho a proč jste volil?
Nikdy jsem se netajil tím, koho podporuji. Nebojím se vyjádřit svůj názor a zároveň nemám rád politikaření. Ve všech čtyřech kolech volby rektora jsem podporoval současného rektora Libora Grubhoffera. A to i ve čtvrtém kole, kde nekandidoval. Do urny jsem vhodil bílý lístek i přesto, že jsem přesvědčen, že zvolený rektor Tomáš Machula bude dobrým nástupcem.
Je mi 28 let a domnívám se, že jsem příliš mladý na to, abych slevoval z ideálů. Myslím si, že byl zvolen druhý nejlepší možný kandidát. Jsem ale zastáncem jít tou nejlepší možnou cestou, v tomto případě cestou Libora Grubhoffera.
Co jste říkal některým senátorům, kteří zřejmě v každé volbě upřednostňovali jinou osobnost?
Každý senátor dostal ve volbách mandát a je jeho zodpovědností, jak s ním naloží. Já osobně v těchto věcech odmítám politikaření.
Proč si myslíte, že volby tak dlouho trvaly? Jakou jste vnímal, že měly atmosféru?
Současný rektor Libor Grubhoffer, jenž kandidoval v prvních třech kolech, měl silnou podporu, ale nikoli nadpoloviční. Zároveň měl ale i silnou opozici. Pokud by kandidoval i ve čtvrtém kole, je možné, že bychom ještě ani dnes rektora neměli.
Samotná atmosféra byla vypjatá, což ostatně bylo znát i na představování kandidátů. To ale k volbě rektora univerzity se 13 000 studenty patří.
Komu a proč si myslíte, že stávající rektor vadil? Čím naopak jeho osobnost zaujala vás?
Pan Libor Grubhoffer je známý tím, že se nebojí komentovat celospolečenské dění. A v rámci toho se nebojí kritizovat ani politiky v případě zásadních přešlapů. Učinil tak u prezidenta Zemana nebo u hejtmana Zimoly. Některým lidem jeho komentáře vadí. Například hejtman Jiří Zimola se netajil tím, že by ve funkci rektora rád viděl někoho jiného.
Já jsem naopak rád, že rektor Jihočeské univerzity není pouhým pokyvovačem, ale je aktivním členem naší občanské společnosti.
Lidi mimo senát možná někdy napadlo, zda nejsou na senátory vytvářeny určité tlaky. Zažil jste něco takového?
Ačkoliv byla situace vypjatá, žádný nátlak jsem nezažil a ani o něm u kolegů senátorů nevím. Zažil jsem i volby rektora Jihočeské univerzity v roce 2012 a spíše si myslím, že tyhle spekulace patří k jistému folkloru.
Co vám osobně dala zkušenost z těchto rektorských voleb?
V roce 2012 jsem zažil volbu rektora z pozice senátora, nyní z pozice místopředsedy senátu a člena volební komise. S tím souvisela daleko větší časová náročnost, ale zároveň velká zkušenost s organizací samotných voleb.
Proč je důležité mít kvalitní zastoupení v akademickém senátu. Jak dlouho v něm jste a kdy končíte?
Akademický senát má řadu kompetencí a jednou z nejdůležitějších je právě volba rektora, který univerzitu zásadním způsobem ovlivňuje. V akademickém senátu jsem druhé funkční období od roku 2011. Můj mandát končí v roce 2017, ale předpokládám, že letos ukončím studium, a tím můj mandát zanikne.
A co říkáte novému rektorovi zvolenému na příští čtyřleté období?
Jsem přesvědčen, že Tomáš Machula bude dobrým rektorem. Ostatně je již osm let úspěšným děkanem teologické fakulty. Pevně věřím, že Tomáš Machula bude pokračovat v nastoleném směru Libora Grubhoffera. Nepochybně to nebude mít jednoduché, ale to k životu patří.