Ohlédněme se za uplynulým rokem 2007. Co se Jihočeské univerzitě podařilo a co se naopak nepovedlo?
To je strašně složitá otázka. Kdybych měl říci, co mě těšilo v roce 2007, tak především to, že Jihočeská univerzita potvrdila v některých svých oborech, že je univerzitou výzkumnou. V minulém roce probíhala kontrola plnění výzkumných záměrů a všechny byly hodnoceny velmi dobře. Jedná se o obory přírodovědné, společenskovědní a zemědělské, které patří ke špičce na Jihočeské univerzitě.
Druhá věc, kterou bych chtěl velmi ocenit, je to, že se podařilo uskutečnit první přeshraniční obor, což je biologická chemie, kterou máme akreditovanou společně s univerzitou Jana Keplera v Linci a v říjnu 2007 do tohoto oboru nastoupili první studenti. Je to první vlaštovka a doufám, že budou následovat další.
Nyní se připravuje podobně přeshraniční obor Středoevropská studia, na němž se bude podílet univerzita v Pasově. Připravují se také obory management cestovního ruchu a hotelnictví, kde se bude podílat univerzita v Linci. Zatím se připravují k akreditaci.
Ještě bych uvedl jednu věc, která mi udělala radost. Všechny fakulty a ústavy univerzity mají dnes akreditována doktorská studia, což ještě před rokem bylo mé zbožné přání. Dnes je to skutečnost.
Z negativ mě nic nenapadá.
Ani nedostatek financí na investice?
Ne. Nepatřím k rektorům, kteří by si stěžovali na nedostatek peněz. Ve vysokém školství je peněz dost. Jen se musí poněkud lépe distribuovat. Nedomnívám se, že by všechny vysoké školy měly dostávat stejně. Je třeba velmi intenzivně začít zohledňovat kvalitu vysoké školy. Ta se dá měřit podle výsledků vědecké práce a podle toho, jak kvalitně se uplatní absolventi. To jsou kritéria, o kterých se teď diskutuje a v nejbližších letech určitě budou platit i pro financování vysokých škol.
Chystá Jihočeská univerzita letos nějaké změny?
Vyvíjíme se kontinuálně, abychom zčitelnili strukturu univerzity. Ze změn v nejbližším období je především to, že učitelé základních škol budou studovat tak jako doposud na pedagogické fakultě a budoucí učitelé středních škol postupně budou přecházet na fakultu filozofickou a přírodovědeckou.
Například obory matematika, biologie, fyzika pro střední školy se budou vyučovat na přírodovědecké fakultě a obory humanitní, historie, čeština, románské jazyky na filosofické fakultě. V budoucnosti se počítá i s tím, že na filosofickou fakultu přejde germánská filologie.
Jaké budou nové obory v akademickém roce 2008/2009?
Univerzita nechala akreditovat asi dvacet nových oborů. Některé jsou velmi prestižní. Těší mě například, že na pedagogické fakultě se bude studovat v doktorském programu pedagogická psychologie. Filozofická fakulta má akreditovaný nový obor, o kterém se nám před dvěma lety ani nezdálo, dějiny umění.
Reaguje univerzita na poptávku firem coby budoucích zaměstnavatelů studentů?
Jsme dotazováni na to, jaké možnosti studia bychom ještě na univerzitě nabídli, zejména s ohledem na obory technické. Tudíž připravujeme na přírodovědecké fakultě akreditaci technicky zaměřených oborů. V současné době se jedná o to, že by některé technické discipliny zajišťovaly fakulty Českého vysokého učení technického. Domníváme se, že by tu mohlo dojít k dobrému spojení, tak abychom mohli nabídnout bakalářské a jednou třeba i magisterské vzdělání pro technickou inteligenci, která na jihu Čech velmi podstatně chybí.
Mapujete, kam absolventi odcházejí a kde se nejlíp uplatní?
Samozřejmě, to je naše povinnost. Jednak děláme každé tři roky sociologická šetření, jednakvycházíme i z databází úřadu práce a ministerstva práce a sociálních věcí. Není to problém zjistit, protože dostávají diplom univerzity, kde jsou i čísla oborů. Každý rok máme velice spolehlivou představu o tom, kde se naši absolventi uplatňují a také víme, které obory jsou velmi žádané a které méně. Těší mě, že studenti všech oborů, které nabízíme, nezůstávají nikde viset a uplatňují se velice dobře.
Zůstávají v jižních Čechách?
Některé fakulty jsou vyloženě celorepublikové, to je fakulta přírodovědecká, filosofická a zdravotně–sociální. Některé fakulty jsou spíš regionální, to je například fakulta pedagogická. Nemůžeme říct, že by zůstávali v jižních Čechách, protože nemáme jen studenty z jižních Čech. Máme asi padesát procent studentů Jihočechů a druhá polovina jsou ne–Jihočeši.
Plánuje Jihočeská univerzita letos nějaké větší investice? Jak to vypadá se stavbou univerzitního kampusu?
Investice na stavbu kampusu už jsou. Skončilo výběrové řízení, ještě probíhají některé legislativní kroky, tak, aby mohla být podepsána smlouva s dodavatelem. Předpokládáme, pakliže nebude ještě nějaký administrativní zádrhel, že bychom na přelomu února a března položili základní kámen ke stavbě budovy filosofické fakulty, rektorátu a univerzitní knihovny v kampusu naší univerzity ve Čtyřech Dvorech.