Hrad totiž otevře zimní trasu ve druhém patře, kde měli šlechtici v 19. století své soukromé pokoje. Náklady se pohybují v řádech milionů korun.

V těchto dnech přípravy vrcholí. „Stále ještě čekáme na kusy mobiliáře, které se nám vrátí z restaurátorských dílen: textilie jako závěsy nebo záclony. Pokládáme koberce a směřujeme k tomu, abychom v únoru otevřeli. Trasa bude přístupná nejen v zimě, ale protože se dá topit v kachlových kamnech, získala přezdívku zimní,“ řekla kastelánka Andrea Čekanová.

Ve druhé polovině 19. století byl Rožmberk jakýmsi rodinným muzeem posledních šlechtických držitelů památky z rodu Buquoy. Hraběcí rodina měla své pokoje ve druhém patře. Lidé se tak letos projdou čtyřmi místnostmi: jídelnou, salonem, hernou a pracovnou. Bude to ukázka kultury bydlení.

„Některé kusy nábytku restaurováním velmi prokoukly, mým favoritem je biedermeierovský psací stůl, krásná, krásná věc. V herně je třeba kulečníkový stůl, v jídelně nainstalujeme tabuli s nábytkem buffé, kde návštěvník spatří servírovací nádobí,“ popsala kastelánka. K dalším exponátům patří odkládací stolky, dobové lampy nebo obrazy.

Staré tapety i motivy

S přípravami na zpřístupnění prostor začali památkáři už před třemi lety. Tehdy ze čtyř pokojů, které do té doby sloužily jako depozitáře, vše vystěhovali. Restaurátoři už dříve odhalili pod novou výmalbou několik vrstev historických papírových tapet a také ozdobné motivy na stropech.

Za prohlídku nové trasy zaplatí dospělí 50 korun, studenti 30 a senioři 40 korun. Památkáři spoléhají mimo jiné na lyžaře.
„Budeme se snažit oslovit návštěvníky, kteří jezdí do regionu za zimními sporty. Sami jsme zvědaví, jaký bude zájem, nemůžeme se srovnávat s Hlubokou,“ doplnila Andrea Čekanová.