Jedna z oblíbených adventních akcí – rozsvícení vánočního stromu, se bude v Českých Budějovicích konat už tuto sobotu - 26. listopadu 2022.

Obyvatele i návštěvníky města zve na adventní akce primátorka Dagmar Škodová Parmová. Například na neopakovatelnou atmosféru při zmíněném rozsvícení vánočního stromu. „Ta atmosféra na náměstí bývá jedinečná. Připadá mi, že přítomní na chviličku zatají dech a když se strom rozsvítí, pustí hlasité emoce ven a užasnou. To se samozřejmě týká hlavně dětí. Je to radostná podívaná,“ říká Dagmar Škodová Parmová, která bude hojně navštěvované akci přihlížet společně s biskupem českobudějovické diecéze Mons. Vlastimilem Kročilem.

Přílet anděla

Další velmi očekávanou událostí je přílet anděla. „Po dvouleté odmlce způsobené pandemií covidu přichází velmi příznivá zpráva. Pondělní podvečer 5. prosince v 17.45 hodin opět přiletí obdivovaný anděl. Přípravy na jeho cestu z Černé věže právě vrcholí. Vítat ho bude křesťanská píseň Ave Maria v podání zpěvačky Zuzany Benešové a dětského pěveckého sboru Jitřenka. Andělská řeč s poselstvím Českým Budějovicím bude mít tentokrát novou podobu,“ prozrazuje primátorka.

Sběratelská burza v českobudějovickém Metropolu.
OBRAZEM: Známky, mince i pohledy. Metropol v neděli žil sběratelskou burzou

Ke své vlastní tvořivosti dostanou děti příležitost na radničním nádvoří, kde se letos bude znovu opakovat zdobení vánočních stromečků dětmi z mateřských škol. Na radničním nádvoří se chystají také tradiční řemeslné trhy s hudbou a divadlem. V pátek 9. prosince kolem 15.30 hodin projde městem Zvonkový průvod. Výchozím místem bude Piaristické náměstí, odtud přes Sokolský ostrov, Radniční ulicí na náměstí Přemysla Otakara II., kde od 17.00 hodin začnou Vránkovy koledy. Své kouzlo mají i Vánoce na starém městě a staročeská ulička v Panské. Zájemci se tam mohou vydat v neděli 18. prosince.

Živý betlém

Lákadlem pro mnohé je i živý betlém. Divadelní představení vychází z křesťanské tradice. Betlémský příběh pro celé rodiny bude odvyprávěn na náměstí Přemysla Otakara II. ve středu 21. prosince od 17.00 hodin.

„Ve městě bude živo, ale já bych si dovolila připomenout, že adventní doba má především svůj duchovní obsah. Je to čas radostného očekávání, ztišení, pokání, setkávání i smíření. Adventus znamená latinsky příchod, a tak se na něj těšme,“ dodává primátorka Dagmar Škodová Parmová.

Změny v dopravě, uzavírka náměstí

Akce na náměstí ale také znamenají změny v dopravě. Už nyní je kvůli trhům částečně omezeno parkování. Rozsvícení vánočního stromu se bude tradičně konat za úplné uzavírky náměstí Přemysla Otakara II. Dne 26. listopadu bude zakázán vjezd od 16 do 17.30 hodin. Zároveň bude bez aut také přílet anděla 5. prosince od 16 do 20 hodin.

Důvodem je podle Petra Ferebauera z kanceláře primátorky zajištění bezpečnosti. Při obou událostech se totiž náměstí zaplní tisíci diváků. Zrušeny budou v rámci dopravních opatření také zastávky MHD Piaristická a Náměstí Přemysla Otakara II. Autobusová doprava povede po objízdné trase ulicemi Jirsíkova a Kněžská. Dopravní omezení na náměstí přinesou řidičům i adventní neděle. S výjimkou provozu linek MHD bude náměstí celodenně uzavřeno veškeré dopravě i parkování ve dnech 27. listopadu a 4., 11. a 18. prosince.

Budějovice v noci zasypal první sníh této zimy.
Budějovice zasypal sníh. Řidičům překáží ledovka, mlhy i přeháňky