Jde třeba o novou hlavní výměníkovou stanici, důležitou pro efektivní řízení horkovodů spojené s možností využít turbínu TG6, nebo opravu tlakové části kotle K11. To je poslední větší investice do tohoto uhelného zdroje, jehož životnost skončí v letech 2028/29. Následně bude i tento kotel nahrazen obnovitelnými zdroji energie v podobě biomasy a komunálních odpadů a spalování uhlí nebude dále pokračovat.

„Letošní ambiciózní plán se tak postupně naplňuje, i když se kvůli epidemii COVID19 prodlužují termíny dokončování jednotlivých akcí. Je znát, že se zhoršil přístup k potřebným materiálům a dílům, zkomplikovala jejich doprava i pohyb pracovníků dodavatelských firem,“ říká Václav Král, předseda představenstva teplárny.

Život v době s koronavirem, ilustrační foto
OBRAZEM: Jižní Čechy koronavirové pohledem Radky Doležalové

Ta i v této náročné době přesto připravila změnu integrovaného povolení, která už v sobě zahrnuje nutnost splnit opět zpřísněné požadavky EU na ochranu životního prostředí. Navíc došlo k vyhodnocení provedené palivové zkoušky na biomasu a dokončení dlouhodobé podnikatelské koncepce Strategie pro zelené město. Jejím cílem je další ekologizace provozů, diverzifikace palivového mixu a postupné nahrazení hnědého uhlí místně dostupnými obnovitelnými zdroji energie ještě před oficiálními evropskými termíny.

Déšť. Ilustrační fotografie.
Zlepší se to ve středu, myslí si hydrometeorolog

Teplárna České Budějovice, která zajišťuje tepelnou energii pro 29 tisíc domácností a 250 firem, během nouzového stavu pracovala ve zvláštním režimu, ale bez omezení provozu. Díky profesionálnímu nasazení svých zaměstnanců tak udržela plynulé dodávky elektřiny a tepla všem zákazníkům, včetně krajské nemocnice.

„Krizový režim klíčových výrobních a servisních úseků bude trvat do konce května. Následně skončí zvláštní směnnost, zajišťující, aby se tyto týmy odborníků nepotkávaly a pracovaly nezávisle na sobě. Hygienická opatření budou i nadále důležitá, ale jinak je zřejmé, že se začínáme vracet k normálnímu stavu. Pečlivě však sledujeme vývoj probíhající epidemie a v případě nutnosti jsme opět připraveni flexibilně reagovat na aktuální vývoj,“ uzavřel předseda představenstva.