Jde třeba o novou hlavní výměníkovou stanici, důležitou pro efektivní řízení horkovodů spojené s možností využít turbínu TG6, nebo opravu tlakové části kotle K11. To je poslední větší investice do tohoto uhelného zdroje, jehož životnost skončí v letech 2028/29. Následně bude i tento kotel nahrazen obnovitelnými zdroji energie v podobě biomasy a komunálních odpadů a spalování uhlí nebude dále pokračovat.
„Letošní ambiciózní plán se tak postupně naplňuje, i když se kvůli epidemii COVID19 prodlužují termíny dokončování jednotlivých akcí. Je znát, že se zhoršil přístup k potřebným materiálům a dílům, zkomplikovala jejich doprava i pohyb pracovníků dodavatelských firem,“ říká Václav Král, předseda představenstva teplárny.
Ta i v této náročné době přesto připravila změnu integrovaného povolení, která už v sobě zahrnuje nutnost splnit opět zpřísněné požadavky EU na ochranu životního prostředí. Navíc došlo k vyhodnocení provedené palivové zkoušky na biomasu a dokončení dlouhodobé podnikatelské koncepce Strategie pro zelené město. Jejím cílem je další ekologizace provozů, diverzifikace palivového mixu a postupné nahrazení hnědého uhlí místně dostupnými obnovitelnými zdroji energie ještě před oficiálními evropskými termíny.
Teplárna České Budějovice, která zajišťuje tepelnou energii pro 29 tisíc domácností a 250 firem, během nouzového stavu pracovala ve zvláštním režimu, ale bez omezení provozu. Díky profesionálnímu nasazení svých zaměstnanců tak udržela plynulé dodávky elektřiny a tepla všem zákazníkům, včetně krajské nemocnice.
„Krizový režim klíčových výrobních a servisních úseků bude trvat do konce května. Následně skončí zvláštní směnnost, zajišťující, aby se tyto týmy odborníků nepotkávaly a pracovaly nezávisle na sobě. Hygienická opatření budou i nadále důležitá, ale jinak je zřejmé, že se začínáme vracet k normálnímu stavu. Pečlivě však sledujeme vývoj probíhající epidemie a v případě nutnosti jsme opět připraveni flexibilně reagovat na aktuální vývoj,“ uzavřel předseda představenstva.