Mimo jiné přijedou zástupci různých hornických spolků nominovat kandidáty na ocenění permon. Podle legend skřítci – permoníci v podzemí pomáhají havířům a právě v Rudolfově před lety vznikla tradice udílení permonů. Cenu lze získat třeba za udržování starých tradic.

Permoni za letošek se sice budou udělovat až na podzim v Chodově, ale i v Rudolfově budou při slavnostech 4. června skřítci ke spatření. „Tři vyřezávané permony dostanou hasiči, zahrádkáři a škola. Za to, jak nám nezištně pomáhali všech dvanáct let při slavnostech,“ uvedla za organizátory akce ze Společnosti přátel Rudolfova Jana Malšovská. Letos podpořil městské slavnosti i kraj a tradičně je to řada sponzorů a rudolfovská radnice.

Velké změny připravili organizátoři v programu. „Letos je nové skoro všechno,“ zmínila Malšovská. Poprvé přijede šermířská skupina Berit z Vimperka, která kromě šermování předvede i výslech pomocí práva útrpného, připraveno je vystoupení sokolníka a večer nebude hrát obvyklá country kapela, ale návštěvníci nebudou o muziku ochuzeni.

„Překvapení chystáme i v rámci divadelního představení na počátku slavností,“ řekla Malšovská a dodala, že chybět nebude trh s řemeslníky nebo divadélko pro děti. „Loni bylo na slavnostech 1500 lidí. Pořád tehdy lilo a v pátek před akcí se udělalo hezky. Doufáme, že počasí vyjde i letos,“ přeje si Malšovská.

V Rudolfově bude otevřený tuto sobotu i kostel a pro zájemce bude připravena přednáška na téma opravy a objevy. Po telefonickém objednání se bude možné podívat i do opravené Eliášovy štoly v Úsilném.