Na Hornických slavnostech bude letos hlavním mottem legenda o dvanácti stříbrných apoštolech. Trilogie na téma legendy o dvanácti stříbrných apoštolech, kterou otevřeli Rudolfovští v předchozích dvou ročnících, se blíží ke svému závěru, letos se uzavře. Dvanáct soch vyvedených v životní velikosti bylo podle legendy v minulosti symbolem bohatství a prosperity Rudolfova, ale také předmětem závisti jeho nepřátel. Apoštolové se při "obnově" legendy při posledních ročnících slavností nejdříve objevili v mystickém stroji času – orloji a poté i na symbolickém mostu. Tentokrát legenda bude zpracována do historického výjevu při zahájení Hornických slavností 2. června 2018. Poselství apoštolů se stalo ústředním tématem letošního 19. ročníku oslav historie města.

Slavnostní ceremonii od 10.15 hod. uvede tanec permoníků v podání žáků z místní školy, a následně starosta Vít Kavalír zažehnutím kahanu slavnosti oficiálně zahájí. „Od 11.00 hod. se vydá od základní školy tradiční kostýmovaný průvod městem, řada šlechticů na koni, měšťanů i prostých lidí. Zastavíme se u Hornického muzea, v jeho oknech se opět bude odehrávat živý orloj.“ uvedla organizátorka slavností Hana Kuboušková.

Během celého dne si návštěvníci užijí středověké hudby a se skupinou Ballare se protančí od středověku až do současné doby. Skupina Bratři z Růže předvede své šermířské dovednosti, sokolník Jan Brož představí své dravce při výstavě i letové ukázce. Děti se pobaví ve 14.30 hod. u pohádky Šípková Růženka v podání Studia Dell’arte a po splnění záludných úkolů získají Glejt potuného kejklíře, který pro ně připraví Keltoviny. Vyzkoušet si budou moci také rýžování zlata. Od 18.00 hod. se tradičně v kostele sv. Víta rozezní zvuk fléten Třeboňských pištců. 19. hodina zahájí čas country zábavy, kapela Bryčka bude hrát české i zahraniční hity až do půlnoci. Nebude chybět noční ohňostroj, který rozzáří rudolfovskou oblohu.
V rámci doprovodného programu své brány otevře štola sv. Eliáše v Úsilném, Hornické muzeum, palírna.

Nově v letošním roce návštěvníky přímo do Eliášovi štoly odvezeme, Cesta po hornických památkách začíná v 15.00 a v 16.30 v Rudolfově. V 15 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka kostela sv. Víta a fara si také připravila oblíbenou kavárnu.

Přijměte proto srdečné pozvání na tradiční oslavy hornictví a historie Rudolfova!
Pro mladší návštěvníky města je v sobotu připravena tradiční a oblíbená akce Pohádkový les. Ta nabídne putování po stanovištích se zajímavými úkoly v blízkém okolí Rudolfova na okruhu v přírodě o délce několika kilometrů.

Petra Nestávalová