Dalimilova kronika, Pasionál Abatyše Kunhúty nebo Sedlecký antifonář. Jména, která si mnozí pamatují z hodin českého jazyka, ale vzácné rukopisy viděl málokdo na vlastní oči. Umělecké kopie, které jsou k nerozeznání od středověkých originálů, nyní představuje Národní knihovna v Nových Hradech. „Hodnota uměleckých kopií je přibližně dva miliony korun,“ uvedla Kateřina Geršlová z Národní knihovny.


Poměrně vysoký počet návštěvníků se rekrutuje především z řad školáků, kteří mají možnost vidět nejen výpravně zdobené rukopisy. „Cílem expozice není jen představení rukopisů. Představuje i zajímavá fakta a okamžiky spojené s jednotlivými díly,“ vyzdvihla Grešlová.


Návštěvnost se liší podle jednotlivých dnů, ale větším skupinám doporučují organizátoři ohlásit se předem. „Je to kvůli tomu, abychom tam neměli tři třídy najednou. Výstava měla trvat do 20. června, ale bude prodloužena do 8. července včetně,“ potvrdila včera Deníku Květa Jarolímková z Kulturního a informačního centra v Nových Hradech.


„Plánujeme tam do konce školního roku poslat druhý stupeň,“ potvrdil zájem o výstavu ředitel školy v nedaleké Horní Stropnici Jaroslav Baláš. Na konci školního roku připravuje škola pobytový den v přírodě a podle ředitele by spojila návštěvu nové naučné stezky v Terčině údolí se shlédnutím expozice v novohradské Rezidenci.

Výjimečné seznámení s historií, uchovávanou pro změnu v jihočeských archivech, nabízí v těchto dnech zase výstava v českobudějovické pobočce státního archivu. Ukazuje třeba rukopisy W. A. Mozarta, Napoleona Bonaparteho nebo Bedřicha Smetany.