Letos poprvé ubylo na Českobudějovicku lidí bez práce. Míra nezaměstnanosti meziměsíčně poklesla o jednu desetinu procenta na hodnotu 5,1 %. Na tato optimisticky vyhlížející čísla má vliv fáze roku a rozjezd sezonních prací.

„V květnu výrazně ubylo uchazečů, kteří se nově přišli zaregistrovat do evidence úřadu práce. Zatímco v dubnu to bylo 1129 lidí, v květnu už jen 797. Odliv je částečně způsoben sezonností,“ vysvětlil současný pokles míry nezaměstnanosti Jiří Beran, analytik trhu práce z českobudějovického pracovního úřadu.

Také zaměstnavatelé nejvíc hledají profese související právě se sezonními činnostmi. Z celkových 627 volných pracovních pozic je největší zájem o zedníky, kteří mohou vybírat ze sedmdesáti míst. Dále zaměstnavatelé shánějí hlavně číšníky a servírky (28 volných pozic), prodavačky (27 míst) a kuchaře (25 volných míst).

V nejbližší budoucnosti analytici neočekávají v souvislosti s nezaměstnaností žádné větší výstřelky. V červnu by mohla její míra ještě poklesnout, na začátku druhého pololetí by se ale mohla situace zase obrátit a lidí bez práce by mohlo zase přibývat.

Prognózy

„V červenci se přijdou registrovat absolventi a některým zaměstnancům mohou v pololetí končit termínované pracovní smlouvy,“ naznačil Beran. Jak se bude situace vyvíjet na podzim, si ale netroufl předvídat.

„Pozastavil jsem živnost a teď hledám práci jako zaměstnanec. Jsem připravený jít i na rekvalifikační kurz,“ řekl před vývěskou nabídky volných míst na českobudějovickém úřadu práce Radek Šimek, který podnikal v oboru telekomunikací.

K poslednímu květnu bylo na Českobudějovicku celkem 5366 nezaměstnaných. Nárok na pobírání podpory mělo 2883 osob.