Osmadvacátého ročníku třítýdenního kurzu se účastní přibližně padesát stipendistů a samoplátců. Od počátku letní školy se na filozofické fakultě tedy učilo tuzemský jazyk zhruba 1500 studentů.

Ředitelkou letní školy FF JU je Markéta Maturová z oddělení lingvistiky. „Máme tady studenty bohemistiky, slavistiky, nebo překladatele, novináře či učitele. Jezdí k nám například studenti, kteří mají jednoho rodiče z ciziny a druhého z Čech. A chtějí se naučit jazyk toho druhého rodiče. Minulý rok jsme tady měli dámu z Francie, které bylo kolem osmdesáti let. Chtěla se naučit česky proto, že její maminka pocházela z Čech, ale nikdy s ní česky nemluvila, žila ve Francii. Babička té ženě četla Budulínka a na základě pohádky se začala učit česky,“ vylíčila ředitelka letní školy.

Motivace studentů k učení českého jazyka je podle ní různá. „Jeden zahraniční student měl rád kapelu Kabát a chtěl rozumět textům,“ přidala Markéta Maturová, která dala hned v pondělí v posluchárně FF JU cizincům prostor, aby se představili. „Jsem z Chorvatska a učím se češtinu tři roky. Jsem z Japonska a učím se češtinu rok,“ říkal jeden po druhém. Někdo svižně, jiný pomaleji.

Cizince čeká bohatý přednáškový program. „Letos si poslechnou například přednášku na téma postavení České republiky v Evropské unii. Nebo kolega anglista překladatel přednese téma úskalí překladů z angličtiny do češtiny. Minulý rok studenti projevili zájem o tuto problematiku,“ zmínila Markéta Maturová, která na konci letní školy vidí každoročně pokroky. „Úplní začátečníci jsou na konci kurzu schopní představit sebe i svou rodinu. Řeknou, odkud jsou, co mají rádi, zvládnou časování základních sloves. Skupina nejpokročilejších se učí tak, že čte texty z novin, časopisů, dívají se na filmy a mají gramatiku na velmi dobré úrovni,“ doplnila ředitelka letní školy.