Vypuštěné rybníky po podzimních výlovech nabídly jihočeským rybářům šanci k opravám.

Mohutnější hráz například dostává rybník Žár u stejnojmenné obce nedaleko Nových Hradů. Má získat také povlovnější sklon než dosud. Poměr výšky a základny má být 1:2,5 u paty hráze. Podle ředitele rybářství Nové Hrady Lubomíra Zvonaře se rozsáhlé úpravy týkají i kádiště, těsně pod hrází, kde tradičně vrcholí výlov. Ten mohli zájemci sledovat na Žárském rybníku počátkem listopadu. Teď už má firma všechnu tržní rybu na sádkách.

Letošní výsledek je podle Lubomíra Zvonaře o trochu slabší průměr. Přesto nepočítají Novohradští rybáři, že by se vánoční cena kapra oproti loňsku zvyšovala.

Podobně jsou na tom třeba ve společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic. Rok vidí jako mírně podprůměrný, ale cena zůstane stejná. I budějovičtí rybáři využili vypuštění vody při výlovu k opravám, konkrétně na Haklovském starém. Ten už má teď novou výpust a dokonce už je znovu napuštěn.

Všechny velké rybářské firmy v regionu už ukončily podzimní výlovy. Šupináči určení pro vánoční trh už čekají na sádkách, část z nich na expedici do ciziny, část na cestu k českým a moravským spotřebitelům. U oslovených firem přitom se změnou cen pro letošní Vánoce nepočítají.

Hlavní práce se sítěmi už skončili třeba rybáři z Lesů a rybníků města Českých Budějovic. Podle vedoucího rybničního hospodářství Pavla Oberreitera je teď na sádkách připraveno 15 tun šupináčů pro vlastní distribuci přes stálou prodejnu v Haškově ulici a předvánoční stánky. Cena by měla zůstat stejná jako vloni.

Přes 100 tun je nachystáno pro velkoodběratele. „Větší část prodáváme do zahraničí,“ říká Pavel Oberreiter. Dodává, že letos odvoz trochu vázne, protože obchodníci, kteří třeba nemají dostatečně zásobené sádky vodou, zatím vyčkávají. „Někdy už v tuhle dobu jezdí kamiony, teď je klid,“ říká Pavel Oberreiter s tím, že distribuce teprve nabere obrátky v příštích dnech.

Letošní výsledek výlovů hodnotí rybáři jako průměrný či spíše podprůměrný. Celkem spokojeni jsou novohradští rybáři. I když podle ředitele Rybářství Nové Hrady Lubomíra Zvonaře jsou přírůstky zhruba o 20 dkg slabší, než by mohly být. „V pondělí jsme podzimní výlovy dokončili,“ říká Lubomír Zvonař a dodává, že poslední štací byl Veverský rybník, kde v sítích uvízlo přes 120 metráků ryb.

Cena u novohradských rybářů zůstane v maloobchodním prodeji na sádkách Štiptoň stejná jako vloni.

Průměrná je sezona i podle Pavla Oberreitera. „Dopadlo to průměrně, lehce podprůměrně. Zklamal nás měsíc srpen s minimálním přírůstkem kvůli vysokým teplotám,“ zmínil Pavel Oberreiter.

Na pultech prodejen si vyberou nejen příznivci kaprů. Zatímco ale kilo kapra o váze nad 2,5 kila vyjde na 75 – 95 korun za kilogram, tak u „extrovnějších“ druhů jde cena i hodně přes 300 korun za kilo. Nejhlouběji do peněženky se musí sáhnout kvůli úhoři, ten se šplhá skoro ke 400 korunám, s odstupem pak následuje candát a o další schůdek níž je štika.

Stánky v ulicích se zpravidla objeví tři dny před Štědrým dnem, letos připadá 21. prosinec na sobotu.

Za kolik lze pořídit aktuálně kapry u vybraných rybářství jako maloodběratel, ceny by měly zůstat platné i přes Vánoce:

Rybářství Třeboň (sádky Třeboň a Šaloun) – tržní kapr (do 2,5 kg) 85 Kč/kg; výběr (nad 2,5 kg) 95 Kč/kg;

Lesy a rybníky města ČB (prodejna Haškova ulice) – I. třída (do 2,5 kg) 79 Kč/kg; výběr 89 Kč/kg;

Rybářství Nové Hrady (sádky Štiptoň) – I. třída (do 2,5 kg) 65 Kč/kg; výběr 75 Kč/kg;

Rybářství Hluboká CZ (sádky Hluboká nad Vltavou) – I. třída (1,9 až 2,5 kg) 75 Kč/kg; výběr (nad 2,6 kg) 85 Kč/kg.