Přívalové deště, které se přehnaly přes Českobudějovicko v noci z pondělí na úterý, zaměstnávaly ještě ve středu desítky rybářů. Na mnohých místech se totiž voda dostala mimo rybník, ať už na silnici, pole či lesní cestu.

Voda přes silnici

Nejhůře na tom byli po přívalových deštích lidé z Rybářství Hluboká. Ti jednak v úterý při velké vodě, ale také ve středu celý den objížděli svůj revír a čistili následky rozmarů přírody. Ráno dokonce museli hlubočtí rybáři zpevnit štěrkem hráz rybníka Knížecí, který v úterý hrozil, že by se mohl vylít.

A že se voda z některých rybníků valila ven nejen určeným odtokem, se přesvědčil na vlastní kůži i redaktor Českobudějovického deníku, který ve středu mapoval situaci na rybnících. Na mnohých místech, zejména u Velkého Karasnického rybníku za obcí Vlhlavy, projížděl redaktor ve Škodě Fabia nefalšovaným potokem a silně rozbahněnými cestami. Stopku mu vystavil velice rozbouřený odtok z rybníka, který připomínal menší jez na leckteré řece. Za Čejkovicemi zase na motoristy a kolaře na silnici vedoucí na Dubné čekaly další centimetry vody, tenotkrát se zde rozlil rybník Blatec.

Ve středu čekalo na řidiče mezi Čejkovicemi a Dubným překvapení. Rybník Blatec se zde totiž rozlil i na silnici, proto zde museli motoristé dávat velký pozor. Foto: Petr Lundák

Jinde byl klid

„Už od rána čistíme propustě. V Pištíně to ve středu dokonce zaplavilo pár domků,“ podotkl při čištění mříže na odtoku z Velkého Karasnického rybníku hlubocký rybář Jan Riečan. „Dnes už ale budeme mít téměř vše hotovo, ale včera jsme makali přes čas, bylo toho dost. Ale takhle to je vždy, když jsou povodně,“ uzavřel Riečan v momentě, když byla mříž na odtoku čistá.

Zatímco se Rybářství Hluboká potýkalo ještě ve středu s následky velké vody z přívalových dešťů na více rybnících, tak jejich kolegové z Českých Budějovic a Nových Hradů podobné případy řešit tolik nemuseli.

„Máme akorát zvýšené průtoky, a to nejvíce kolem Kameného Újezdu v Kosovském rybníku kde splavem teklo až metr a půl vody,“ popsal středeční situaci v novohradském rajonu ředitel Rybářství Nové Hrady Lubomír Zvonař.

Společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic přívalové deště žádné změny nepřinesly. „Pro nás to bylo spíše překvapení,“ podotkl s úsměvem Jiří Staněk, vedoucí rybniční výroby.