Logo Deník na návštěvě.Zdroj: Deník

V seriálu Deník na návštěvě tentokrát redakce navštívila městys Ledenice.

Výlovy a rybí hody, stavění májky i rybářský kroužek, vše patří k činnosti ledenické místní organizace Českého rybářského svazu, založené roku 1955. Jejím předsedou je posledních několik let Zbyněk Slach, ale členem je už od roku 1992.

Padesát let

K úspěšným aktivitám patří zmíněný dětský kroužek, který vloni oslavil již 50 let trvání. „Bereme děti od první třídy,“ říká Zbyněk Slach a vysvětluje, že je třeba aby mladí adepti na vstup do rybářských řad, uměli alespoň přečíst řády a provést například zápis úlovku.

Petra Janů nechala u Stráže nad Nežárkou postavit rybník. Jméno Michal mu dala po manželovi.
Petra Janů má vlastní jihočeský rybník. Splnila sen sobě i zesnulému manželovi

Teď je mladých členů přes deset. Většinou se jedná o děti starších členů organizace. Část jich přejde i mezi dospělé. Zajímavé je, že někteří ve 12, 14 letech s tímto koníčkem skončí. „Ale kolem třicítky se třeba vrátí,“ upozorňuje Zbyněk Slach.

Dětský den

Pro mládež rybáři pravidelně pořádají dětský den, vloni byl kvůli covidu spojen s oslavou kulatého výročí kroužku. Jezdilo se lodičkou po rybníku, děti si mohly chytit pstruha v sádce, zaházet si na terč a nakonec byl ohňostroj. Při dětském dnu se obvykle pořádá dopoledne závod a další program je odpoledne. Otevřeno je pro všechny, takže chytajících bývá kolem 50, ale akcí pod patronátem rybářů je více.

Chuťovky

„Stoprocentně bych zmínil stavění májky, ve spolupráci s obcí. Rybáři tam nabízejí i občerstvení, hodně se v tom angažují ženy našich členů,“ říká na adresu široké nabídky chuťovek z ryb Zbyněk Slach. Na akci se tradičně podle předsedy rybářů programem pro děti podílí sdružení Ledňáček. Mládež má třeba minisoutěže nebo si připraví malé čarodějnice, které pak pálí.

Brigády

Zhruba 120 dospělých členů není jen z Ledenic a okolních obcí. Mezi důvody patří to, že rybáři mají povinné brigádnické hodiny, ale ne ve všech organizacích je mohou splnit. Lze se vyplatit. Ale mnozí se chtějí starat o nějaký rybník, chodit na výlovy, brigádně pomáhat v Petrově cechu. V Ledenicích je k tomu příležitostí dost na necelé desítce nádrží pronajatých od městysu. „Naši členové odpracují tisíce hodin, za rok neskutečné číslo, patří jim za to díky,“ zdůrazňuje Zbyněk Slach.

Práci zemědělců ničí lidé. Podívejte se, jak poničili slunečnicové pole u Tábora.
Slunečnice sází pro radost. Na semeno je pěstuje asi jako jediný v kraji

Veřejnost pak pozvou rybáři na jaře na rybí hody a na podzim na výlov rybníka Parčák s doprovodným programem, kam přijdou i stovky diváků.

Ulovené ryby se dílem prodávají jako násada svazu, dílem slouží jako násada ve vlastních rybnících a část se prodává před Vánoci dva dny v rybářské boudě, kde k tomu hraje i muzika a plno Ledenických rádo přijde jen tak se sejít.