V mimopstruhových revírech k výraznějším změnám v pravidlech rybolovu nedochází, nový zákaz se týká revírů pstruhových. „Od letošního roku se zde smí lovit pouze na háčky bez protihrotu, které výrazně snižují poškození ryb při zdolávání,“ vysvětlil Milan Hladík, hospodář Jihočeského územního svazu.

Podle něj je v současné době na trhu již dostatečná nabídka těchto speciálních háčků, a až si na ně rybáři zvyknou, zjistí, že mají řadu výhod. Jsou tenčí a ostřejší, proto se na ně ryby lépe chytají, a zároveň snižují riziko usmrcení podměrečného úlovku, který má být vhozen zpět do vody.

„Nadšený z toho nejsem, protože si budu muset nakoupit nové háčky, ale pravdou je, že když se háček s protihrotem do ryby nešikovně zasekl, napáchalo to dost škody,“ reagoval Rudolf Vojtíšek, který nejraději rybaří na Lipně. Podle Hladíka však ani nákup nového vybavení není nutný. Rybáři mohou pouze zamáčknout nebo zabrousit protihroty na stávajících háčcích.

Za lepší úlovky si mohou připlatit

Jihočeští rybáři si mohou nyní připlatit za šanci na lepší úlovek. Jihočeský územní svaz Českého rybářského svazu totiž pro letošní sezonu zavádí tři revíry, kde nabízí za vyšší cenu kvalitnější rybolov. Do těchto oblastí bude častěji vysazovat velké ryby.

Prvním z nich je pstruhový revír Vltava 29P pod Lipnem, kde se za zvláštní jednodenní povolenku platí 250 korun. Druhý je pstruhový revír Vltava 24 od českobudějovické čtvrti Rožnov do Boršova nad Vltavou. Zde bude možné zakoupit denní povolenku za 350 korun nebo roční za čtyři tisíce korun. Třetí revír je mimopstruhový rybník Hadina u Humpolce.

„Já to asi nevyužiji, ale pro někoho, kdo chodí na ryby jen příležitostně a chce mít vyšší šanci, je to určitě dobré,“ myslí si rybář Rudolf Vojtíšek. Podle hospodáře Jihočeského územního svazu Milana Hladíka není problém zavést v kraji další zvláštní revíry, pokud bude o současné zájem.

Ceny běžných povolenek zůstávají stejné.

Na mimopstruhových revírech k výraznějším změnám pravidel nedochází, zůstávají tak například zpřísněné podmínky rybolovu na Lipně. „Omezili jsme zde způsoby lovu dravých ryb a přesto bylo loni více úlovků než v předchozím roce. Věřím, že do budoucna to bude také pozitivní v tom, že se rybáři naučí používat šetrné metody a méně ryb bude při uchycení zraněno či dokonce usmrceno,“ uvedl Hladík.

Na dodržování pravidel dohlíží rybářská stráž. Tu v současné době tvoří na 630 dobrovolníků, ale Český rybářský svaz uvažuje do příštího roku o její profesionalizaci. „Stráž obchází rybníky a radí rybářům, ale samozřejmě také ukládá sankce za prohřešky. Nejběžnější je zadržení povolenky, v loňském roce jich takto zabavila 182,“ řekl Tomáš Kepr, technik Jihočeského územního svazu.

Nejčastější přestupky jsou podle něj stále stejné – lov v době klidu a lov na více udic. Přibývá ale lidí, kteří se vydají k vodě bez platného rybářského lístku. „Obvykle je to proto, že jim lístek propadne během sezony a zapomenou si ho obnovit,“ doplnil Kepr.

Do rybářských revírů na jihu Čech vysadí letos svaz zhruba stejně ryb jako loni. „Před rokem jsme vysadili ryby asi za 21 milionů korun, z toho ryby za 5,5 milionu šly do Lipna, to je náš nejvýznamnější revír,“ uvedl Hladík. Nejvysazovanější rybou je kapr, do jihočeských vod ho v loňském roce putovalo 360 tun.

CENY POVOLENEK
Krajské územní povolenky (plná cena v korunách pro dospělé)
Pro členy rybářského svazu
mimopstruhové revíry: 1100/rok
pstruhové revíry: 1200/rok
Pro ostatní rybáře
mimopstruhové revíry: 5600/rok
pstruhové revíry: 6100/rok