Menší rybníky hlavně pro export už začali lovit novohradští rybáři. Šupináči putují do Německa, Rakouska nebo Polska. „Do ciziny jde kapr o váze jedno až dvě kila," přibližuje zájem zahraničních zákazníků Lubomír Zvonař, ředitel Rybářství Nové Hrady. Ve výlovech budou následovat menší rybníky s násadami a koncem října a v listopadu se sítě objeví i na velkých plochách s „vánoční" rybou. Jaký bude letošní výsledek chovu, se ještě přesně neví, ale v Nových Hradech jsou optimisté. „Nerad bych se rouhal, ale myslím, že to bude lepší průměr," odhadl Lubomír Zvonař. „Trápily nás změny počasí, ale byla voda, v minulých letech nebyla voda," komentoval novohradský rybář hlavní rysy uplynulých měsíců.

Minulý týden už vytáhli první sítě z vody také lidé z Rybářství Hluboká CZ. Zatím zde ale loví spíše na menších plochách mladé ryby, které čeká přesazení do větších rybníků. První větší akcí byl Zbudovský rybník v úterý. Také Hlubočtí v současnosti loví hlavně pro export, a to především kapra lysce.

Českobudějovičtí městští rybáři chystají první výlov v úterý. 

Na hráziZájemci o kapra nemusí čekat na Vánoce, ryby lze koupit už při výlovech.

Zahraniční zákazníci si přejí lysce

Docela odlišný vkus registrují u zákazníků, pokud se týká srovnání České republiky a ciziny, rybáři z Hluboké nad Vltavou, odráží se to i v podzimních výlovech.

Podle hlavního zootechnika Rybářství Hluboká CZ Aleše Kříže se v cizině konzumují ryby po celý rok, takže současné výlovy jsou hlavně pro export. Na domácí vánoční trh se lovit teprve začne. A odlišný je i vkus zákazníků. V Hluboké už mají kapra lysce a kapra s šupinami v poměru zhruba půl na půl. Přitom lysec jde na export a šupináč na domácí trh.

S výlovy začnou v úterý i českobudějovičtí městští rybáři. Pavel Oberreiter, vedoucí rybničního hospodářství Lesů a rybníků města Českých Budějovic, ale doufá v ochlazení. Hodilo by se, kdyby teploty klesly o pár stupňů. Rybám by to při přesunech svědčilo. Jako první přijde na řadu u českobudějovických rybářů Vrbenský zadní v přírodní rezervaci. Je to poslední rybník v soustavě, proto se na něm začíná. Přes něj se pak vypouští další velký rybník Černiš.

Letošní rok nepřinesl takové extrémní problémy jako loňský, ale bez komplikací se také neobešel. „Začátek roku byl bez vody. Pak přišlo několik lokálních povodní, kdy šla voda přes hráz a na horních rybnících na soustavách se pomíchala obsádka," popisuje Pavel Oberreiter, jak příroda umí poškádlit správce vodních ploch. Ale výsledek letošního roku by měl být dobrý.

„Přírůstkově doufám v průměrný nebo lehce nadprůměrný výsledek. Rok byl teplý, to by mělo vyrovnat deficit vody ze začátku roku," naznačuje Pavel Oberreiter, co všechno ovlivňuje, jak ryba přibírá na váze a jak tedy dopadne chov při hodnocení na konci roku. Složitější ovšem letos bude třídění ryb na některých zmíněných násadových rybnících, kam se mohly přimíchat po velkých vodách těžší ryby.

Ceny se u českobudějovických rybářů neměnily už řadu let. Zůstávají na úrovni 81 korun za kilogram výběrového kapra.

Ceny kapra kopírují loňský rokTři velké rybářské firmy na Českobudějovicku mají v současnosti ceny stejné jako vloni. Rybářství Nové Hrady prodává nyní na hrázi kilo kapra za 50 korun, na Vánoce by měla být na sádkách cena 65 korun za kilo výběrového kapra nad 2,5 kilogramu a za I. třídu 55 korun za kilogram. Lesy a rybníky města Českých Budějovic mají nyní cenu v prodejně v Haškově ulici 71 korun za I. třídu do 2,5 kilogramu a za výběr je cena 81 korun za kilogram. Rybářství Hluboká CZ má nyní cenu za výběr i I. třídu 70 korun za kilogram.