„Největší zlo je, když před bouřkou poklesne tlak a po bouřce zase stoupne. Při poklesu totiž zmizí z vody téměř všechen kyslík a pak se sníží i tlak dole v bahně,“ vysvětluje Josef Chmel z Rybářství Hluboká. „Z bahna tak začne utíkat metan či sirovodík a pro ryby další jedovaté plyny. Ryby tak mají stížené dýchání,“ dodává Chmel.

Rybáři z hlubockého revíru ale s přírodou bojují, aby škody nebyly tak velké.

„Pomáháme si tam, kde to je možné, elektrickými provzdušňovačemi anebo také používáme chlorované vápno,“ popisuje Chmel náplň práce rybářů v těchto dnech. „Vápno používáme proto, abychom trochu omezili mikrobiologický život v rybnících. Ale používáme maximálně tři kila chlorovaného vápna na hektar, abychom zase nijak neohrozili ostatní život ve vodě,“ uzavírá.

Kolegové hlubockých rybářů se v těchto dnech spíše potýkají s rozrostlými porosty poblíž rybníků.

„Teď nás trápí sešení porostů, protože po loňském suchém roce, kdy byly rybníky na suchu, je toho daleko více,“ podotkl Jiří Staněk ze společnosti Lesy a rybníky města Českých Budějovic. „Také nám skončila sezona nasazování kapřích plůdků, v současné době tak zakrmujeme nejen plůdkové rybníky,“ vyjmenoval Staněk.