„Už se nemohu dočkat, muškaření se nic nevyrovná,“ řekl včera Jan Nádvorník, šestadvacetiletý rybář z Českých Budějovic, při chystání vysokých bot a kontrole rybářského náčiní.

„Jezdím pravidelně pod Vyšší Brod. Norsko to není, ale jde o to být u vody. Ryby stejně hned pouštím a na svoje místo dojedu za necelou tři čtvrtě hodinu, to je chvilka,“ říká ke své zálibě mladý muž, který si mušky sám vyrábí ze slepičího peří, ale do prutu a navijáku vložil před letošní sezonou skoro šest tisíc korun.

Kvůli dostatečnému zarybnění jihočeských pstruhových revírů vypustili letos sportovní rybáři v dubnu do vodních toků 23 080 kusů pstruha duhového, 27 000 kusů lipana podhorního nebo téměř 50 000 kusů pstruha obecného. Z tohoto počtu bylo 9212 kusů vypuštěno pod patronací jihočeského územního výboru rybářského svazu. Místní organizace rybářů vyprodukovaly na chovných potocích pro zarybňování přibližně 40 000 kusů pstruha obecného.

V jižních Čechách navíc platí zvýšená ochrana některých druhů, pro které stanovili sportovní rybáři například přísnější než celostátní míry. Nejmenší lovná míra lipana podhorního je stanovena na 40 centimetrů a pstruha potočního na některých revírech na 35 a někde i na 45 centimetrů. „Parma říční je celoročně hájena,“ připomněl některá opatření, částečně platná už minulou sezonu, za jihočeské rybáře Milan Hladík.