Ceny tradičních kaprů a dalších ryb tak před Vánocemi razantně nahorů nepůjdou, budou se držet přibližně loňských částek.

„Ryb bude na svátky dost a kvalitních. Podzimní výlovy nám vyšly dobře, až i na nad naše očekávání,“ říká Jiří Staněk z podniku Lesy a rybníky města Českých Budějovic. „Velkoobchodní cena ryb je plus minus stejná jako vloni, dokonce někdy i trochu nižší. Takže i pro koncového zákazníka bude cena za kilo ryby v podstatě stejná,“ dodává Staněk s tím, že v těchto dnech rybáře čeká spousta práce s distribucí ryb do zahraničí i po České republice.

Staňkův kolega z Rybářství Hluboká Josef Chmel to vidí hodně podobně.

„Celkově výlovy byly průměrné. Pro cizinu se žádný přebytek ryb nekonal a na tuzemském trhu také bude dostatek ryb, Češi totiž chtějí větší ryby. O cenách na Vánoce budeme ještě jednat, ale žádné dramatické nárůsty cen se konat určitě nebudou,“ uklidnil Chmel milovníky rybího masa.

Vánoce jsou už téměř za dveřmi, to je pro mnoho lidí signál, aby se začali shánět po nějaké té rybě na sváteční stůl.

„U nás v rodině se ryby docela jí často, ne jen na Vánoce. A právě na svátky kupujeme rybu čerstvou, takže i den před Štědrým dnem,“ podotkla k tradiční české štědrovečerní večeři osmnáctiletá Monika Janová z okrajové části krajské metropole.