Radary měly sledovat provoz například na Pražské třídě na křižovatce s ulicí Karolíny Světlé. Město vyhlásilo výběrové řízení a na kontrole se měla spolupodílet i soukromá firma. Jenže jeden z neúspěšných účastníků se odvolal a dosáhl toho, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS, tak zvaný antimonopolní úřad) výsledky výběrového řízení zrušil.

Úřad zrušil soutěž kvůli chybám v zadání zakázky. Radnice vyžadovala navíc, oproti příslušným předpisům, některé dokumenty a podle ÚOHS to mohlo ovlivnit výběrové řízení.

Pokuta nehrozí

Případné pokutě se město vyhne, protože dosud nepodepsalo smlouvu s vítězem soutěže. Vložený čas a námaha jsou ale ztracené.

O zrušení výběrového řízení radnice ví, neuspěla ani s odvoláním proti rozhodnutí ÚOHS. Postup antimonopolního úřadu je však pro vedení města zklamáním. „V úvahu připadá několik variant řešení, další postup město zvažuje,“ vyjádřila se náměstkyně primátora Ivana Popelová. Doplnila, že varianty budoucího dění jsou tři. Jednou z nich je krajní ohrazení proti rozhodnutí ÚOHS, a to podání žaloby ke správnímu soudu. Druhou variantou je vypsání nového výběrového řízení a do třetice připadá v úvahu možnost, že by vůbec radnice od záměru ustoupila.

Popelová naznačila, že není vyloučeno, že město od záměru nakonec ustoupí, ale zdůraznila, že o celé záležitosti ještě bude radnice jednat.
Řidičská veřejnost je v této věci spíše na straně radnice. „Už zkušební provoz měl efekt. Jezdím po Pražské třídě denně a bylo znát, že u Budvaru lidé ubírali plyn,“ popsal svou zkušenost Pavel Kučera, který dojíždí každý den do centra Českých Budějovic do práce. „Policajti nemůžou stát všude, radary by tam klidně mohly být,“ myslí si o plánu radnice Kučera, který by uvítal i víc takových míst ve městě.

Zatím má radice k dispozici jeden mobilní radar, který je v držení městské policie. Ale ani ta s ním nyní nemůže vyrazit do ulic, kvůli novému zákonu.

Značka

„Čekáme na značku,“ konstatovala k problému tisková mluvčí MP Kateřina Schusterová. Podle nových předpisů smí strážníci měřit jen po dohodě s Policií České republiky a potřebují k tomu i speciální značku. Její podobu určí až ministerská vyhláška.

„Podle toho se zařídíme,“ zmínila k chybějícímu dokumentu Schusterová a dodala, že Policie České republiky stejně bude určovat na jakém úseku, odkud a kam smí městská policie kontrolovat řidiče. Kdy by ale ministerská vyhláška mohla být na světě, je zatím otázkou. „Nevíme přesně termín,“ odpověděla na otázku Deníku Schusterová.