Zvířata občas musí na doporučení odborníka vyměnit životní partnerku. To se stalo rysu Doxovi ze Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Do jeho výběhu se tento týden nastěhovala nová samička. Jmenuje se Cora. Narodila se před pěti lety ve Švýcarsku, ale pak žila v německém Magdeburgu, kde přivedla na svět už tři mláďata.

„Chov rysů v Evropě je koordinovaný. Všechno to řídí jeden člověk a ten nám doporučil výměnu naší původní samice za tuto. Je to kvůli ideální genetické výbavě, aby nedošlo v rámci chovu k příbuzenské plemenitbě," vysvětlil zoolog Ivan Kubát.

Cora přijela do jižních Čech v úterý večer. Podle chovatelů se jedná o klidné a hodné zvíře. Samička byla krátkou dobu v oddělené kleci, aby si zvykla na nové prostředí, ale již brzy mohla do hlavního výběhu k Doxovi. Ani samotný převoz nebyl příliš náročný. „Kočka poměrně dost vydrží, takže necelých šest hodin cesty zvládla bez problémů. Coru ani nebylo nutné uspat, nechala se v klidu zavřít do bedny," doplnil zoolog.

Očekává, že by nový pár mohl ještě letos přivést na svět potomky. Nyní totiž začíná období páření. Poslední mládě rysa se v Ohradě narodilo loni v květnu právě Doxovi a jeho předchozí partnerce. Na jihu Čech však kvůli nedostatku prostoru nezůstane. Chovatelé mu najdou jiný domov.

Rysy ostrovidy chová Zoo Ohrada od nepaměti. Před několika lety ale měla pouze dva starší samce, které zde nechávala dožít. Až poté si pořídila současná zvířata. Sameček Dox pochází ze Slovenska 
z volné přírody. „Samozřejmě kvůli nám ale nebyl odloven. Je to handicapované zvíře, kterému lovci zastřelili matku a on se dostal do zoo v Bojnicích. Tam ho připravovali na návrat do přírody, ale bohužel se to nepodařilo, takže jsme ho získali my," doplňuje Ivan Kubát.

Chov není podle něj náročný. Rysům české podmínky vyhovují, protože zde původně také žili. „Z tohoto hlediska nepotřebují nic speciálního. Jenom nějakou boudu, kde se mohou schovat před nepřízní počasí. A coby masožravé kočky dostávají k jídlu normální maso, případně takzvané biologické krmivo, tedy potkany nebo kuřata," vysvětlil zoolog.

Rysí samičkou Corou letošní přírůstky v zoo nekončí. Mnoho dalších zvířat by se tu mělo objevit především v polovině roku, kdy budou dokončeny tři nové expozice mezi restaurací a ptačí voliérou.

První představí horskou faunu, to znamená především kamzíky, skalní orly a sviště. Ve druhé by měli být medvědi, ussurijští tygři a také rosomáci. Třetí částí projektu je expozice stepí, v níž se zabydlí gazely džejran, sysli, dropi či lišky korsak. Výběhy navíc doplní vyhřívaný pavilon, který nabídne netradiční terária s obojživelníky a plazy.