Při rekonstrukci místností se nalezly cenné fresky. Obrazy s českými nápisy vznikly pravděpodobně v době před bitvou na Bílé hoře. Novou žlutobílou fasádu dostala i věž kostela svatého Václava, který k zámečku těsně přiléhá.

Zámeček patřil do roku 2001 městu České Budějovice. Krajské město ale areál směnilo za pozemky v nedalekém okolí, které sousedily s jeho lesy a rybníky. Podle starosty Petra Švepeše bylo první starostí obce zabránit dalšímu chátrání budovy. „Po směně jsme odstranili havarijní stav, hlavně poškození střešního pláště, takže střecha je nová,“ řekl k památce Švepeš. Na opravě střechy se pracovalo po částech zhruba poslední čtyři roky. Dosavadní opravy financovala obec za pomoci dotací.

Současný stav zámečku si mohli místní obyvatelé i přespolní prohlédnout o víkendu. „Akci pořádáme proto, aby se zámeček vžil do povědomí obyvatel,“ vysvětlil při akci plné rytířských soubojů a jiných atrakcí olešnický starosta.

Děti si mohly zastřílet z luku, hodit na panáka, v zámečku byla dočasně i věštírna. Návštěvník si mohl na zámku v Olešnici zakoupit i drobné suvenýry. Na prodej byla turistická známka Olešnice a spousta dalších upomínkových předmětů. Kdo chtěl, mohl si koupit i domácí kozí sýr. Jeli jsme sem původně kvůli dětem, aby se vyřádily. Nakonec jsem ráda, že jsme jeli. Je to tu báječné akorát počasí mě trochu mrzí,“ usmívala se ve větrném sobotním dnu návštěvnice olešnického zámečku Yveta Pokorná.

„Prvotní nápad k rekonstrukci zámečku přivedla na svět bývalá starostka obce Lída Lechnerová. V této době se s obcí snažíme dávat dohromady pověsti, které se týkají zámku. Doufáme, že se nám opravy jednou podaří dovést do konce,“ vypráví o zámku jeho správcová Irena Švamberová
„Na zámku jsou největší památkou fresky, které byly nedávno nalezeny při rekonstrukci horní části zámečku. V místech, kde se fresky našly, byla původně zámecká kaple,“ přibližuje historii objektu Švamberová.

Do konce roku by ještě Olešničtí chtěli v areálu nějakou akci uspořádat. Nejspíše v období Vánoc. „Mohl by tu být vánoční trh,“ uvažuje starosta Petr Švepeš.

Obec plánuje v blízké době provést kompletní rekonstrukci přízemí zámečku, kam by se přestěhoval obecní úřad. V patře se zase nachází starý kinosál, který už léta nepoužívá. Obec plánuje i jeho opravu, aby mohl sloužit pro obyvatele při návštěvách veřejných schůzí zastupitelstva.