Účastnice reality show Deníku mají za sebou první sezení s výživovou poradkyní a první výsledky.

Malý domácí úkol si z akce odnesla Božena Sládková, která absolvovala první pohovor o jídelníčku. „Líbilo se mi to," ocenila debatu s poradkyní Božena Sládková a připojila, že si má tři dny psát, co jí. Dva dny mají být pracovní a jeden volný. Mezi otázky například patří kolikrát denně účastnice projektu pije kávu nebo jestli kouří cigarety. Tenhle problém už ale Božena Sládková odbourala před lety. „Přestala jsem ze dne na den, kvůli nemoci ," říká sympatická dáma a dodává, že nově si dává pozor několik týdnů i na jídelníček. „Nejím sladké, nejím čokolády, řezy. Večer, když mě honí mlsná, tak jím bílý jogurt s oříšky, skořicí a medem," usmívá se Božena Sládková. Jídelníček považuje pro zdraví za klíčový. Na společném cvičení pak nejvíce oceňuje, že v sále je i terapeutka, která pomáhá s přesným provedením jednotlivých cviků. „Když jde člověk do tělocvičny, tak to tam nemá," zdůrazňuje účastnice projektu Deníku.

Cvičení s Jirkou Gruntorádem v IGY Centru v Českých Budějovicích.

Sestavit jídelníček si chce nechat i Hana Houšková. S úsměvem ale konstatuje, že nečeká nějaké zásadní změny. „Jím všechno, kromě rajčat. A naopak, i když mi nějaké jídlo omezí, nebude mi to vadit," říká Hana Houšková s tím, že už sama před časem držela detoxikační dietu na vyčištění organismu. K snídani mrkev s jablkem, medem a ořechy, k obědu fazole s česnekem a večer něco z červené řepy… Takový jídelníček měla asi měsíc a dodnes si některá jídla dělá, například mrkvový perkelt. Usměvavá dáma vítá i cvičení, které je součástí projektu. „Je to fajn. Cvičím i doma, protože mě bolí záda. Pracuji v kanceláři a celý den píši na počítači. Hraji volejbal, plavu, jezdím na kole," naznačuje Hana Houšková, že zdravý životní styl se snaží vyznávat i nyní.

K účastnícím projektu patří nejen střední a starší generace, ale také mladé dívky, například studentka střední školy Kateřina Vokálová. „Myslím si, že je dobře začít dbát o své zdraví brzy, čím dřív, tím líp," zdůrazňuje tmavovlasá dívka, které už odborníci měřili hlavní tělesné parametry. Uspěla. Hodnoty ukázaly, že má v podstatě ideální postavu. S jedním menším doporučeným zlepšením. „Mám málo svalové hmoty v horní polovině těla. Měla bych ji posílit," říká Kateřina Vokálová. Sport ale neodbývá. Střílí z luku, rekreačně hraje badminton a stolní tenis i sama cvičí. Při druhém cvičení v rámci projektu, které absolvovala minulý týden v IGY ale poznala zlepšení oproti první akci. „Míň než minule mi táhnou nohy," oceňuje určité uvolnění těla. K budoucí očekávané úpravě jídelníčku poznamenává, že by jí chyběly hranolky, pokud by se jich musela vzdát. „Ráda si je dám s tatarkou. A chyběla by mi i zmrzlina," připojuje se smíchem Kateřina Vokálová.

Další studentka Adina Dvořáková zase byla na měření tepové frekvence. „Skákali jsem na stupínek tři minuty," popisuje cvičební úkol Adina Dvořáková. Pro mě to dřina nebyla, ale určitě ta kondička nebyla tak dobrá, jak bych si představovala," dodává zástupkyně mladších účastnic projektu s Deníkem. Přitom byla v minulosti například členkou amatérské taneční skupiny a dva roky hrála basketbal, takže kondiční základ určitě má.

Pokud se týká možných úprav životosprávy, určité obavy má o čokoládu. „Byla jsem teď na vodě tři dny bez čokolády a poslední den už byl kritický. Hned jak jsme se vrátili, jsem si musela nakoupit," dodává Adina Dvořáková s tím, že mléčnou čokoládu mohou případně nahradit sušenky.

Cvičení s Jirkou Gruntorádem v IGY Centru v Českých Budějovicích.

Životosprávu a postavu chce v rámci projektu změnit i Zuzana Petříková „První dojem začíná u vzhledu a je pravda, že moje postava je ta tam. Jsem čtyři měsíce po porodu a tělo už mi nefunguje jako dřív, kdy, co jsem snědla, hned se ztratilo," říká Zuzana Petříková s tím, že očekává zlepšení v rámci cvičení s Deníkem. A životosprávu chápe jako další krok vpřed. „Chtěla bych jíst zdravě, už jen proto, že se mi zhoršilo zdraví," dodává mladá účastnice akce s Deníkem a těší se, že třeba při setkáních pozná také nové lidi, se kterými bude moci sdílet pozitivní náhled na svět a životní elán.

Z minulosti už má zkušenosti s dietami, ale jak říká, asi to nebyly ty pravé. Hlavní chybou bylo, že při nich měla vždy hlad. „A to pak bývám dost protivná," říká se smíchem a připojuje, že navíc tmavé pečivo jí zrovna také nechutná. V jídelníčku by se ale nerada vzdávala čokolády, i když neví, jak to bude reálné… „Je to moje závislost od dětství," říká a doplňuje, že alespoň sušenku si na konci dne dává za odměnu.

Projektu Deníku na podporu zdravého životního stylu se můžete zúčastnit i vy, stačí přijít 30. července do IGY Centra. Nejdůležitější je začít.